za

Manager JPMorgan Asset Management twierdzi, że instytucje nie są zainteresowane kryptowalutami

2022-12-26
Inwestycje
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Duzi inwestorzy instytucjonalni nadal w dużej mierze trzymają się z dala od rynku kryptowalut. Powodem jest zmienność kursowa cyfrowych aktywów. To zdanie Jareda Grossa, szefa ds. strategii portfela instytucjonalnego w JPMorgan Asset Management.

Kryptowaluty nie są dla instytucji?

– Jako klasa aktywów, kryptowaluty praktycznie nie istnieją dla większości dużych inwestorów instytucjonalnych – zauważył w rozmowie z Bloombergiem Gross, wyjaśniając, że „zmienność [kursowa kryptowalut] jest zbyt wysoka [jak na potrzeby instytucji]”.

Gross uważa, że ​​większość inwestorów instytucjonalnych „oddycha z ulgą, że nie weszło na ten rynek”. Sugeruje także, że duzi gracze nie wrócą szybko na blockchainowe rynki.

W jego odczuciu bessa zakończyła też narrację o tym, że bitcoin (BTC) może być formą cyfrowego złota lub służyć jako zabezpieczenie przed inflacją. Dla Grossa to “oczywiste, że tak nie jest”.

Za nami rok spadków

Kończący się właśnie rok był czasem dramatycznych spadków na rynku kryptowalut. Przez ten okres kurs bitcoina spadł z poziomu ok. 47 700 USD (po tyle kryptowaluta była notowana w styczniu) do pułapów cenowych poniżej 17 000 USD. Dziś 1 BTC kosztuje ok. 16 800 USD.

Jak na tym tle wypadł ether (ETH)? Kryptowaluta sieci Ethereum spadła z 3700 USD do 1200 USD w tym samym okresie.

Według CoinMarketCap całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła z 2,2 biliona dolarów do prawie 810 miliardów dolarów.

Czy jednak można w pełni zgodzić się z Grossem? Nie do końca, bowiem kryptowaluty znajdują się już w wielu portfelach instytucjonalnych, a duże instytucje finansowe coraz częściej po nie sięgają. W październiku najstarszy amerykański bank, BNY Mellon, ogłosił, że przygotowuje ofertę deponowania etherów i bitcoinów dla wybranych klientów instytucjonalnych. Ponadto francuski bank Société Générale otrzymał zgodę organów regulacyjnych na zostanie dostawcą usług z zakresu zasobów cyfrowych.

Robin Vince, dyrektor generalny BNY Mellon, zauważył, że „zapotrzebowanie klientów” było „punktem zwrotnym”, czymś, co sprawiło, że bank zdecydował się uruchomić swoje usługi dot. kryptowalut.

Według niedawnego raportu JPMorgan Chase prawie 43 miliony Amerykanów, czyli 13% populacji, przynajmniej raz w życiu posiadało aktywa cyfrowe. Liczba ta dramatycznie rosła od 2020 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności