Salwador wykopał już pierwsze satoshi za pomocą energii pochodzącej z wulkanu

Bitcoin Kopanie kryptowalut

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele niedawno opublikował na Twitterze film, który przedstawiał kopalnie BTC zasilaną energią z wulkanów. Teraz okazuje się, […]

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele niedawno opublikował na Twitterze film, który przedstawiał kopalnie BTC zasilaną energią z wulkanów. Teraz okazuje się, że kraj wykopał już w ten sposób pierwsze satoshi!

Wulkaniczny Bitcoin

Według najnowszego wpisu Bukele, zyski generowane przez wulkan są wciąż niewielkie. Niemniej jednak, prezydent nadal sprawia wrażenie dość entuzjastycznie nastawionego do nowego projektu. Obok liczb zamieścił bowiem emoji serca.

W momencie publikacji, obiekt nie otrzymał jeszcze żadnych monet. Jednak według wpisu, status „oczekujący” ma już 0.004 BTC. Kopalnia wydobyła już też 0.006 BTC. W sumie, obiekt wygenerował już około jednej setnej bitcoina – 470 dolarów amerykańskich przy dzisiejszych cenach. Bukele napisał:

Wciąż testujemy i instalujemy ale to jest oficjalnie pierwsze wydobycie #Bitcoin z #volcanode

Prezydent podzielił się wideo z „wulkanody” kilka dni temu. Materiał przedstawiał generowanie energii za pomocą wulkanu i mężczyznę instalującego układy ASIC. Bukele stwierdził wtedy, że są to dopiero „pierwsze kroki”. Niemniej jednak wideo spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem na Twitterze.

Dziś jest podobnie. Głowa środkowoamerykańskiego państwa otrzymała wiele gratulacji, w tym od szefa MicroStrategy – Michaela Saylora.

Przyjazny dla środowiska HODLing i Górnictwo

Nowy obiekt jest kolejnym z wysiłków Salwadoru, aby HODLować tak dużo bitcoina, jak to tylko możliwe. Mniej niż dwa tygodnie temu, państwo zakupiło kolejne 150 bitcoinów, zwiększając swoje całkowite zasoby do 700 monet. Zakupy miały miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem w historii, który zalegalizował BTC jako środek płatniczy.

Jest to również przyjazna dla środowiska metoda wydobycia. Energia pozyskana z wulkanu nie emituje bowiem dwutlenku węgla. Wielu krytykuje system bitcoina proof-of-work za to, że jest zbyt szkodliwy dla środowiska. Jednak narracja ta jest mocno przesadzna. Prawie połowa całego hash rate’u z sieci jest bowiem generowana ze źródeł odnawialnych.

Nawet Elon Musk, którego firma w maju przestała akceptować BTC z powodu obaw klimatycznych, przyznaje, że sieć już teraz staje się bardziej zrównoważona.

Tagi
bitcoin btc energia elektryczna Salwador Wulkan

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.