za
salwador btc

Już jutro w życie wejdzie ustawa czyniąca BTC legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

robinhood aplikacja rejestracja

Już jutro w Salwadorze wejdzie w życie nowe prawo, czyniące bitcoina legalnym środkiem płatniczym.

Salwador już jutro przyjmie BTC jako oficjalną walutę

Ustawa uchwalona przez lokalny parlament w czerwcu będzie obowiązywać od jutra i sprawi, że obowiązkowe stanie się przyjmowanie płatności w BTC. W kraju nadal panuje jednak duży sceptycyzm wobec najnowszego prawa. Władze wprowadziły je bowiem bez poparcia społecznego.

Niemniej jednak Salwador będzie pierwszym państwem na świecie, w którym bitcoin może być używany jako faktyczna alternatywa dla waluty krajowej, mimo że lokalna waluta (salwadorski colon, SVC) została zastąpiona przez dolara amerykańskiego w 2001 roku.

PKB Salwadoru i nadzieja na wzrost

Po wprowadzeniu ustawy, zdecydowana większość płatności nadal będzie dokonywana w dolarach. Kluczem do zrozumienia tej reformy jest jednak co innego.

Aż 20% PKB Salwadoru pochodzi z przekazów pieniężnych otrzymywanych z zagranicy. Jest to niezwykle ważna liczba dla gospodarki krajowej. Wykorzystywanie dolarów amerykańskich do przesyłania pieniędzy z zagranicy ma jednak zarówno zalety, jak i wady.

Zaletą jest to, że dolar jest dość łatwy do zdobycia w każdym miejscu na świecie. Wadą jest koszt jego przesłania z zagranicy do Salwadoru. Jest on bowiem bardzo wysoki, podobnie jak w przypadku przekazów pieniężnych wysyłanych do innych krajów na świecie.

Ponieważ średnia kwota indywidualnych przekazów pieniężnych jest w rzeczywistości dość niska, koszty prowizji pochłaniają niebagatelny procent pieniędzy, które Salwadorczycy wysyłają z zagranicy do swoich rodzin w kraju. Wykorzystanie bitcoina umożliwia obniżenie tych kosztów, a to może nawet doprowadzić do faktycznego wzrostu PKB.

salwador btc

Projekt prezydenta Bukele powstał we współpracy ze Strike, portfelem BTC, który wykorzystuje Lightning Network. Dzięki temu rozwiązaniu warstwy 2, możliwe są niemal natychmiastowe transakcje na całym świecie przy znikomych kosztach.

Nowe prawo sprawi, że kiedy Salwadorczycy otrzymają swoje BTC, nie będą już musieli wymieniać ich na dolary. W ten sposób oszczędzą na opłatach za wymianę walut.

Rząd szacuje, że z całkowitego PKB wynoszącego około 53 mld USD, obywatele mogliby zaoszczędzić około 0,4 mld USD w prowizjach. Kwota ta stanowi prawie 1% całego produktu krajowego brutto. Inną ciekawą wiadomością jest to, że już jutro obywatele, którzy zdecydują się pobrać “oficjalny” portfel Chivo, otrzymają airdrop BTC o wartości 30 USD. Jest to kwota równa 4% miesięcznego PKB na mieszkańca.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.