za
rpp stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy proc. o 75 pb. Co to oznacza dla polskich inwestorów?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła kredytobiorców, ekonomistów i inwestorów. Podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się na obniżkę stopy procentowej NBP o aż 75 punktów bazowych. Oznacza to spadek stopy referencyjnej z 6,75 do 6,00%. To pierwsza obniżka stóp proc. od maja 2020 roku. Jej skala jednak szokuje.

Decyzja RPP

Dlaczego RPP zdecydowała się na taki krok? W komunikacie podano, że “napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP”. Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP znajduje się na poziomie 2,5% z możliwym odchyleniem o 1 pkt. procentowy. W praktyce oznacza to, że inflacja w Polsce – zdaniem ekspertów z NBP – może maksymalnie wynosić 3,5%. W sierpniu – wedle wstępnego odczytu – znajdowała się na poziomie 10,1%.

inflacja w polsce
Źródło: GUS

Dla porównania: w USA, gdzie inflacja jest na poziomie 3% (a cel inflacyjny wynosi 2%), stopy procentowe znajdują się w przedziale 5,25-5,5%. Większość rynku zakłada, że pozostaną w tym miejscu po kolejnym posiedzeniu Fedu, które odbędzie się za niecałe 2 tygodnie.

Źródło: fedwatch

Jak pokazuje przykład USA, o obniżaniu stóp proc. będzie więc można mówić dopiero, gdy inflacja mocniej zbliży się do celu inflacyjnego. W naszym kraju ceny rosną zaś w tempie wyższym, niż wynoszą stopy procentowe, które powinny tłumić wzrost inflacji. Efektem ostatniej decyzji RPP będzie zapewne skok inflacji. Dlaczego więc zdecydowano się na taki krok?

Jakub Mościcki, znany z fundacji Trading Jam Session, jest zdania, że powodem powyższego są wybory do Sejmu oraz Senatu, które odbędą się 15 października. Decyzja RPP byłaby więc podyktowana chęcią  wzmocnienia notowań partii rządzącej, z której zresztą wywodzi się sam Adam Glapiński, prezes NBP.

Mościcki wskazał jednak też na nienajlepszy stan przemysłu. Niższe stopy proc. miałyby więc pomóc firmom i pobudzić gospodarkę.

Problem w tym, że owe pobudzenie rynków oznacza ryzyko skoku inflacji. Do tego od nowego roku zwiększone do 800 zł zostało świadczenie 500+, co także należy uznać za proinflacyjne zjawisko. W efekcie w Polsce może dojść do bardzo groźnej sytuacji, w której władze jednocześnie będą chciały utrzymać wzrost gospodarczy, jednocześnie podnosząc skalę wzrostu cen towarów i usług.

rpp stopy procentowe

Co to oznacza dla inwestorów?

Co polityka RPP oznacza dla inwestorów i zwykłych konsumentów?  Przede wszystkim spadek wartości złotego. Przedwczesna decyzja władz monetarnych dot. obniżki stóp spowodowała spadek kursu złotego. Oznacza to problem dla firm importujących, a tym samym ponowny skok inflacji w kraju.

złoty kurs
Źródło: Google

Jak więc dziś powinni zachować się inwestorzy, a nawet zwykli konsumenci z oszczędnościami? Jak widzieliśmy już w innych krajach, wysoka inflacja napędza popyt na bitcoiny i inne aktywa, których podaż jest ograniczona. Czy taki scenariusz czeka też Polaków? Przy obecnej inflacji jeszcze nie, choć nie można wykluczyć, że w skali roku lub dwóch taka wizja stanie się czymś realnym. Nie tylko z powodu spodziewanej hossy, ale też tego, że spadająca wartość złotego skłoni ludzi do szukania sposobów utrzymania wartości ich oszczędności. W dobie rosnącego z powodu halvingu czy powstania ETF-ów kursu bitcoina, kryptowaluty mogą stać się alternatywą dla trzymania pieniędzy na lokacie czy nawet inwestowania w złoto.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności