za

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) pyta rząd: jak chcecie zagwarantować prywatność CBDC?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Temat CBDC stał się już kwestią polityczną. W USA część polityków – zarówno z obozu Demokratów, jak i Republikanów – protestuje przeciwko emisji cyfrowego dolara. W Unii Europejskiej trwają natomiast prace nad cyfrowym euro. Kwestią tą ponownie zainteresował się poseł Przemysław Koperski (Lewica). W czasie obecnie trwających obrad Sejmu zadał rządzącym kluczowe pytanie dot. digitalizacji waluty.

Poseł Przemysław Koperski zadaje kłopotliwe pytanie

Obecnie trwa 76. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. W jego trakcie debatowano m.in. nad kwestią ograniczania obrotu gotówką w Polsce. W pewnym momencie na mównicę wszedł poseł Przemysław Koperski z Lewicy.

W Unii Europejskiej trwają pracę nad cyfrowym euro. (…) Pewnie wy też gdzieś w podziemiach banku [centralnego] czy Ministerstwa [Finansów] pracujecie nad cyfrowym złotym. Chciałem się dowiedzieć – i proszę odpowiedzieć mi na piśmie – w jaki sposób chcecie zagwarantować brak kontroli, waszej kontroli, nad tym przepływem środków finansowych CBDC? Jak ma to wyglądać w praktyce w Polsce?

– zapytał Koperski.

Obecnie – z powodów oczywistych – nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. Nasza redakcja skontaktowała się jednak z parlamentarzystą i obiecał przekazać nam pismo, jakie przygotuje dla niego resort finansów lub NBP.

przemysław koperski

CBDC to szansa czy zagrożenie?

Głos Koperskiego wpisuje się w szerszy kontekst. W USA debata nt. CBDC wygląda podobnie. Ron DeSantis, gubernator Florydy i kandydat na prezydenta, także wyraził już publicznie obawę dot. emisji cyfrowego dolara. Jego zdaniem stanowi ona bowiem zagrożenie dla prywatności Amerykanów. Podobnego zdania jest Robert F. Kennedy Jr., kandydat na prezydenta z obozu Demokratów.

Czy CBDC faktycznie jest jednak takie straszne? Wszystko będzie zależało od – jak słusznie zauważa w swoim pytaniu polski poseł – tego, jaki model cyfrowego złotego (euro?) zostanie wybrany. Jeżeli będzie oparty na blockchainie takim jak Ethereum, będziemy mogli raczej spać spokojnie. Gorzej, jeśli władze zdecydują się na zaprojektowanie własnej sieci i zagwarantują sobie w niej “furtki” zmniejszające naszą prywatność. Do czego może prowadzić taki model, widzieliśmy w Kanadzie. W czasie protestów kierowców, którzy domagali się zniesienia covidowych restrykcji, władze zaczęły blokować wybranym protestującym rachunki bankowe. Co stałoby się, gdyby takie osoby żyły w świecie bez gotówki?

Warto przypomnieć, że poseł Koperski już wcześniej interesował się rynkiem kryptowalut. Pod koniec 2020 r. apelował o uregulowanie tej branży. Innym razem pytał właśnie o CBDC. Wtedy NBP odpowiedział mu:

W NBP jest prowadzony monitoring prac analitycznych, badawczych i testów pilotażowych realizowanych przez inne banki centralne w zakresie emisji CBDC dla płatności detalicznych oraz wysokokwotowych. Monitorowany jest też przebieg dyskusji w tym temacie w różnych gremiach międzynarodowych, w tym unijnych. Jednakże sam NBP również nie współpracuje w zakresie prac analitycznych, badawczych czy pilotażowych dotyczących emisji CBDC z  podmiotami zewnętrznymi, w tym z innymi bankami centralnymi. Nie prowadzi również samodzielnie prac nad wprowadzeniem w Polsce CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności