za
New Development Bank

Rosja chce stworzyć New Development Bank jako alternatywę dla MFW

Roscongress Foundation, rosyjski think tank, przedstawił nową wizję New Development Bank, potocznie nazywanego “bankiem BRICS”. Instytucja miałaby stać się alternatywą dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Roscongress chce alternatywy dla MFW

Ronscongress Foundation, jeden z najbardziej kompetentnych rosyjskich think tanków, przedstawił pomysł sprofilowania New Development Bank jako potencjalnego odpowiednika tradycyjnych światowych instytucji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W swoim najnowszym raporcie na temat dedolaryzacji rynków energii eksperci organizacji zaprezentowali wizję instytucji kredytowej dla członków bloku BRICS. W dokumencie napisano:

Kraje eksportujące energię mogłyby pożyczyć fundusze na projekty, których potrzebują, co pozwoliłoby im na zwiększenie wymiany handlowej w ich walutach narodowych pomimo nierównowagi handlowej. Platformą zabezpieczania takich kredytów energetycznych mógłby być New Development Bank.

Co więcej, te „pożyczki energetyczne”, podobne do specjalnych praw ciągnienia (SDR) MFW, międzynarodowych aktywów rezerwowych, byłyby płynne i wymienialne ze względu na ich wielowalutowy charakter. Raport sugeruje, że przyszłe dołączenie większej liczby krajów do bloku BRICS zwiększyłoby wolumen handlu tymi narzędziami.

New Development Bank

Przejście do alternatywnego systemu finansowego

Propozycja jest dyskutowana głównie w kręgach rosyjskich, ale wydaje się naturalną alternatywą dla obecnego systemu finansowego zdominowanego przez dolara amerykańskiego. Dla USA to wielkie zagrożenie. Dla Chin i Rosji – szansa.

Siergiej Czewryczkin, rosyjski analityk finansowy uważa, że przyszły rozwój gospodarek państw bloku BRICS niemal gwarantuje powstanie globalnej instytucji finansowej, która będzie rywalem dla MFW.

Pamiętajmy, że w tle trwają prace nad ustanowieniem wspólnej waluty bloku BRICS. Jeżeli ten projekt się powiedzie, byłby to kolejny czynnik, który przyspieszy zmiany na świecie. Emisja takiej waluty będzie przedmiotem dyskusji na kolejnym szczycie BRICS, który odbędzie się w sierpniu w RPA.

W tle Stany Zjednoczone mają zaś coraz poważniejsze problemy gospodarcze. Kongres nie potrafi dogadać się w kwestii podniesienia poziomu zadłużenia państwa. Inflacja w kraju spada, ale wolno. Fed z kolei stoi na rozdrożu: czy nadal podnosić stopy procentowe, czy zakończyć już obecny cykl.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 147,33 USD-0,91%
Ethereum logo
EthereumETH
3548,69 USD-0,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
596,96 USD-0,60%
Solana logo
SolanaSOL
133,60 USD-5,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3547,94 USD-0,82%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,81%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-3,11%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,09 USD-1,42%