za
Odzyskiwanie kryptowalut - co zrobić, kiedy stracisz swoje aktywa?

Odzyskiwanie kryptowalut – co zrobić, żeby znów mieć dostęp do utraconych aktywów

Odzyskiwanie kryptowalut to temat rzeka. Zarówno fora internetowe, jak i Reddit wypełnione są po brzegi opisami historii, w których ich bohaterowie próbują odzyskać swoje cyfrowe aktywa. Choć odzyskiwanie kryptowalut jest możliwe, tak tylko w konkretnych przypadkach. W tym artykule dowiesz się kiedy próba odzyskania zagubionych kryptowalut ma sens i daje szanse na szczęśliwe zakończenie. Poznasz również skuteczne metody, dzięki którym setki osób odzyskały swoje zagubione cyfrowe aktywa.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy w odzyskiwaniu kryptowalut wypełnij formularz na dole strony. Firma WRS, której udało się już odzyskać setki dostępów, przygotowała specjalną zniżkę dla czytelników Bitcoin.pl, którzy zgłoszą się z tego formularza.

Utracony dostęp do portfela – co zrobić?

“Nie Twoje klucze, nie Twoje kryptowaluty”. Powiedzenie to krąży wśród kryptowalutowej społeczności od lat, dobitnie pokazując, że ochrona własnego portfela i dostępu do niego jest (nomen omen) kluczowa. Utrata dostępu do portfela, tuż obok wysłania krypto na zły adres, to jedna z najbardziej stresujących rzeczy związanych z cyfrowymi aktywami. 

To trochę tak, jakby nagle zapomnieć kodu do swojego sejfu, w którym zostały zgromadzone wszystkie oszczędności. Wielu użytkowników cyfrowych aktywów zmaga się od lat z tym problemem. Jednak niektórym odzyskiwanie kryptowalut się udaje. Wiele zależy od indywidualnego przypadku, ponieważ o wiele łatwiejsze jest odzyskiwanie kryptowalut z portfela online, niż np. portfela sprzętowego. 

Portfele online 

Portfele online są jednym z najczęstszych wyborów wśród początkujących użytkowników kryptowalut. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu ponieważ nie trzeba niczego pobierać, a proces rejestracji i logowania jest szybki i intuicyjny. Takie “gorące portfele” (“hot wallets”) są jednak najbardziej narażone na ataki hakerskie. 

Portfele te powinny udostępnić 12 lub 24 frazy seed albo klucz prywatny, który użytkownik powinien zapisać przy rejestracji. Niektóre z nich umożliwiają powtórne podejrzenie tych wrażliwych danych po wpisaniu hasła. Gdy użytkownik nie pamięta hasła do portfela online, istnieje możliwość jego odzyskania, jeśli dysponuje on wystarczającymi wskazówkami dot. hasła. W przypadku, gdy użytkownik kompletnie nie pamięta hasła i zapisał frazy seed na kartce papieru, którą zgubił, to będzie musiał pogodzić się ze stratą swoich aktywów. Natomiast jeśli przechowywał te frazy gdzieś na swoim dysku, istnieje szansa ich odnalezienia.

Niekiedy jest jeszcze nadzieja na odzyskanie dostępu do takiego portfela, jeśli wsparcie techniczne (support) umożliwia taką pomoc. Jest to częściej spotykane przy portfelach, do których utworzenia trzeba przechodzić weryfikację tożsamości. W przypadku bardziej anonimowych portfeli może być to znacznie trudniejsze.

Portfele w formie aplikacji desktopowej lub mobilnej

Ze względu na wygodę użytkowania, portfele offline są wybierane prawie tak samo często, jak portfele online. Instalujesz apkę i praktycznie od razu możesz wysyłać i odbierać kryptowaluty. Ich bezpieczeństwo jest ściśle związane z bezpieczeństwem urządzenia, na którym są zainstalowane. Jeśli ktoś niepowołany uzyska dostęp do Twojego telefonu lub komputera, Twoje cyfrowe aktywa mogą być w niebezpieczeństwie.

Najpopularniejsze przypadki utraty dostępu do tego rodzaju portfeli to ich omyłkowe usunięcie z urządzenia, na którym były zainstalowane. W takim wypadku szansa na odzyskanie danych istnieje, lecz jest ściśle związana z rodzajem dysku oraz stanem jego nadpisania przez kolejne dane. Można to porównać do śladów na piasku wycieranych przez fale. Wraz z kolejnymi falami (nadpisaniami), ślady (dane) stają się miej wyraźne, a ich pierwotna forma trudniejsza do odtworzenia.

Portfele offline 

Fizyczne zimne portfele kryptowalutowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników cyfrowych aktywów. Jest to spowodowane wysokim poziomem bezpieczeństwa takich urządzeń – choć często nawet w przypadku zimnych portfeli kryptowalutowych, najsłabszym ogniwem jest człowiek. 

Przy zakładaniu portfela kryptowalutowego (zimnego), użytkownik zachowuje frazy seed wygenerowane przez portfel. Takie frazy trzeba koniecznie zapisać na kartce i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Takie hardware’owe portfele najczęściej przychodzą w zestawie z małą książeczką na frazy seed. Jeżeli użytkownik zgubi frazy seed do zimnego portfela, to niestety nie ma możliwości odzyskać cyfrowych aktywów, które były na nim zawarte. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zgubienia samego urządzenia. Jeżeli fizyczny portfel przepadł, ale użytkownik posiada swoje frazy seed, to jest w stanie przywrócić portfel – wraz ze znajdującymi się na nim środkami – na nowym urządzeniu. Jeśli zaś frazy przepadły razem z portfelem, to niestety przepadną także znajdujące się na portfelu kryptowaluty. 

TAK! Odzyskiwanie kryptowalut z portfeli z utraconym dostępem jest możliwe 

W przypadku, gdy z dysku lub pendrive’a SSD/HDD usunięto plik z zaszyfrowanymi kluczami lub frazami seed, istnieje możliwość ich odzyskania. Samo rozszerzenie pliku przechowującego klucze np. wallet.dat, JSON, UTC, nie ma wielkiego znaczenia. Kluczowy będzie natomiast stan danych, i czy nie zostały zbyt mocno nadpisane przez kolejne dane w wyniku aktywności użytkownika.

Gdy użytkownik posiada dostęp do zaszyfrowanego pliku z kluczem, ale zapomniał hasła, istnieje szansa na odzyskanie dostępu do kryptowalut. Wystarczy, że użytkownik posiada jakieś wskazówki dot. tego, jak mogło wyglądać hasło. W takim wypadku tworzony jest program, który z wykorzystaniem metody “bruteforce” ma za zadanie sprawdzić wszystkie możliwe kombinacje hasła. Skuteczność tej metody zależy od podpowiedzi, tj.:

  • długość hasła,
  • występowanie znaków specjalnych,
  • ilość dużych/małych liter,
  • występowanie cyfr,
  • złożoność języka, w którym stworzone było hasło.

Im bardziej skomplikowane hasło, tym oczywiście trudniejsze będzie jego odzyskanie.

“Cyfrowa zguba” może też zostać odzyskana, jeśli dysponujesz częścią klucza prywatnego lub fraz seed. W takim wypadku także stosowana jest metoda bruteforce. Odnalezienie na dysku “zagubionego” pliku z kluczem prywatnym lub frazami seed również jest możliwe – i może okazać się skutecznym sposobem na odzyskanie kryptowalut.

Jeśli utraciłeś dostęp do swoich bitcoinów lub innych cyfrowych aktywów i dysponujesz jednym z powyższych zasobów, warto rozważyć wsparcie profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem kryptowalut. W tym celu wypełnij formularz kontaktowy na dole strony.

Źle wysłane krypto. Czy możesz je odzyskać?

Świat cyfrowych aktywów, co do zasady, charakteryzuje się wolnością. Parafrazując kino superbohaterskie „z wielką wolnością wiąże się także wielka odpowiedzialność”. Wysyłka kryptowalut na błędny adres to błąd bardzo często popełniany przez początkujących użytkowników cyfrowych aktywów. Ekosystem kryptowalut nie jest tradycyjną bankowością, w której mamy dostęp do rozwiniętej infrastruktury wsparcia klienta. Z tego powodu tak ważne jest to, aby kryptowaluty wysłane były na prawidłowy adres. 

Warto zaznaczyć, że taki miss-click potrafi przydarzyć się także użytkownikom, którzy są już doświadczeni. Niemniej jednak nawet w takich przypadkach beznadziejność sytuacji zależy od wielu czynników. Czasami odzyskiwanie kryptowalut wysłanych na błędny adres wcale nie jest niemożliwe. Oto kilka scenariuszy, w których ich odzyskanie jest lub nie jest możliwe: 

Adres jest nieprawidłowy (niezgodny z formatem blockchaina):

  • W takim przypadku transakcja zwykle nie zostanie przetworzona przez sieć blockchain, co oznacza, że kryptowaluta nie zostanie wysłana i pozostanie na Twoim koncie.

Adres jest prawidłowy, ale nie istnieje:

  • Jeśli adres jest teoretycznie poprawny (spełnia wszystkie kryteria formatu blockchaina), ale nikt go nie używa, kryptowaluty są technicznie „zagubione”. Szansa na odzyskanie środków jest praktycznie zerowa, ponieważ nikt nie ma klucza prywatnego do tego adresu.

Adres jest prawidłowy i używany przez kogoś innego:

  • Jeśli wyślesz kryptowaluty na istniejący adres, ale nie zamierzony (np. przez literówkę), szansa na odzyskanie środków zależy od uczciwości właściciela tego adresu. Musiałby on zgodzić się na zwrot środków, co często jest trudne do uzyskania. Sprawę utrudnia dodatkowo anonimowy charakter kryptowalut – możesz po prostu nigdy nie dowiedzieć się kto stał po drugiej stronie losowych liter i cyfr składających się na jego/jej/ich adres portfela.

Wysłanie na adres innej kryptowaluty:

  • Czasami użytkownicy wysyłają kryptowaluty na adresy portfeli innej kryptowaluty w wyniku pomyłki (np. bitcoiny na adres ethereum). W takich przypadkach odzyskanie środków jest technicznie możliwe, ale wymaga wsparcia ze strony dostawcy portfela lub platformy giełdowej.

Odzyskiwanie kryptowalut z giełdy

Choć sam fakt trzymania kryptowalut na giełdzie jest bardzo ryzykowny, to wiele użytkowników nadal to robi. Przypadki z takimi giełdami jak chociażby FTX wyraźnie pokazują, że przechowywanie swoich kryptowalut na gorących giełdowych portfelach jest co najmniej lekkomyślne. Co zrobić, gdy jesteśmy takim użytkownikiem, który właśnie stracił dostęp do swojego konta i tym samym do przechowywanych na nim aktywów? 

Istnieje przynajmniej kilka scenariuszy i rozwiązań takiego problemu. W przypadku utraty dostępu do konta, w pierwszej kolejności pomocne będzie resetowanie hasła. Jeżeli nie masz dostępu do maila lub straciłeś/straciłaś dostęp do uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), to najlepiej skontaktować się z pomocą techniczną giełdy. 

Jak wygląda odzyskiwanie kryptowalut w przypadku nieautoryzowanych transakcji na giełdzie? Otóż w pierwszej kolejności należy natychmiast skontaktować się z pomocą techniczną. Im szybciej taki problem jest zgłoszony, tym większa szansa na zablokowanie dalszych nieautoryzowanych działań. Następnym krokiem w takiej sytuacji jest przygotowanie wszelkich dostępnych dowodów takiej nieautoryzowanej transakcji, takich jak zrzuty ekranu, e-maile z powiadomieniami o transakcjach i tak dalej. Takie działania zdecydowanie pomogą w przyspieszeniu procesu dochodzenia do źródła ataku. 

Możliwości i charakter działań mających na celu odzyskanie kryptowalut z giełdy są ściśle zależne od procedur danej platformy, dlatego takie sprawy najlepiej załatwiać bezpośrednio z ich wsparciem technicznym.

Odzyskiwanie skradzionych kryptowalut

Odzyskiwanie kryptowalut, które zostały skradzione, jest zazwyczaj dość długim i czasochłonnym procesem. Wszystko zależy od tego, skąd kryptowaluty zostały skradzione. Hakerzy i scamerzy coraz skuteczniej wykonują swój złodziejski fach dzięki stale udoskonalanym metodom. Jedną z nich jest np. metoda kradzieży na “zatruty adres”. Podczas takiego ataku nieświadomy użytkownik kopiuje adres portfela, sprawdzając tylko jego początek oraz koniec. 

Haker celowo tworzy bliźniaczo podobny adres, który ma identyczną końcówkę oraz początek adresu docelowego. Dzięki temu użytkownik nieświadomie wysyła hakerowi cyfrowe aktywa, myśląc, że przesyła je na prawidłowy adres. W takich przypadkach odzyskiwanie kryptowalut jest praktycznie niemożliwe, dlatego jedyną ochroną przez „zatrutymi adresami” jest systematyczne i dokładne sprawdzanie adresów transakcji. 

Kradzież kryptowalut z giełdy 

W przypadku kradzieży kryptowalut z giełdy sprawa wygląda znacznie lepiej, jeżeli możemy użyć takiego określenia. Ataki hakerskie na giełdy są dość częste. Nieustannie trwa rywalizacja pomiędzy ekspertami od cyberbezpieczeństwa a hakerami, którzy chcą te zabezpieczenia złamać. Jeżeli kryptowaluty skradzione zostały z giełdy w wyniku zmasowanego ataku hakerskiego, to dla użytkownika jest to jeden z najlepszych możliwych scenariuszy. Dlaczego? Ponieważ większość giełd przygotowana jest na tego typu sytuacje i często pokrywa z własnych środków taką kradzież. Oczywiście nie jest to reguła, a dobroduszność giełdy cyfrowych aktywów zależy od skali hakerskiego skoku. 

Gorszym przypadkiem jest atak na konkretne konto użytkownika, ponieważ – jak wspomniałem powyżej – konieczne jest udowodnienie takich działań. Najlepsze będą zrzuty ekranu przedstawiające nieautoryzowane transakcje. Im lepsze udokumentowanie ataku hakerskiego, tym większa szansa, że odzyskiwanie kryptowalut skradzionych z giełdy zakończy się szczęśliwie dla użytkownika.

Przede wszystkim zapobiegaj: dbaj o bezpieczeństwo w sieci!

Internet jest fundamentem naszej codzienności, dlatego bezpieczeństwo w sieci stało się jedną z najistotniejszych kwestii. W przypadku świata kryptowalut ma to podwójne znaczenie, ponieważ zdecentralizowany charakter Web3 to nie tylko wolność, ale także duża ilość zagrożeń. 

Aby zapobiec przyszłym kradzieżom kryptowalut, kluczowe jest zabezpieczenie swoich środków poprzez używanie portfeli sprzętowych (hardware wallets), które oferują wyższy poziom bezpieczeństwa niż portfele programowe. Należy stosować silne hasła oraz włączać uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), co dodatkowo zabezpieczy konta. Regularne aktualizacje oprogramowania portfela oraz systemu operacyjnego są niezbędne, aby zabezpieczyć się przed nowymi lukami w zabezpieczeniach. Równie ważna jest edukacja, aby być świadomym najnowszych metod phishingu i innych oszustw, co pomoże unikać ryzyka utraty środków.

Jak postępować w przypadku utraty dostępu do swoich kryptowalut?

Nie panikuj

Wiem, wiem. Łatwo powiedzieć, kiedy samemu nie znajduje się w tak stresującej sytuacji. Jednak jak przeczytałeś w tym artykule, są sytuacje, w których utrata cyfrowych aktywów nie jest pernamentna i da się je odzyskać.

Określ przyczynę utraty środków

Możliwość odzyskania kryptowalut zależy od sposobu i okoliczności w jakich doszło do ich zagubienia. Po przeczytaniu tekstu wiesz już, które dają nadzieje na odnalezienie, a kiedy trzeba po prostu odpuścić i pogodzić się ze stratą.

Postaraj się samodzielnie rozwiązać problem

Jeśli zapomniałeś hasła, spróbuj wpisać różne jego odmiany, również te mniej oczywiste. Sprawdź czy dostawca portfela nie daje możliwości na jego odzyskanie. Jeśli zagubiłeś gdzieś plik lub kartkę z frazami seed, zrób sobie krótką przerwę, np. zaczerpnij świeżego powietrza na spacerze, i wznów poszukiwania.

Określ jakie dane posiadasz

Zanim zaczniesz szukać pomocy u profesjonalistów ważne jest, żebyś określił jakimi danymi dysponujesz. W dużej mierze to właśnie one determinują, czy uda się odzyskać kryptowaluty.

Udaj się po pomoc do profesjonalistów

Jeśli Twoja sytuacja kwalifikuje się do pomocy przez firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu kryptowalut, to warto spróbować!

Jak wybrać odpowiednią firmę specjalizującą się w tym temacie? Wybierz zaufaną firmę z dobrą reputacją – nie chcesz w końcu udostępniać swoich danych nieodpowiednim osobom. Zwróć także uwagę na sposób rozliczenia. Uczciwi specjaliści z tej dziedziny rozliczają się na zasadach success fee, czyli płacisz prowizję tylko jeśli uda im się odzyskać Twoje krypto. Wystrzegaj się firm, które próbują od Ciebie wyciągnąć kasę na samym początku, nawet w formie “zaliczki”.

Wyciągnij wnioski

Mówią, że mądry Polak po szkodzie, dlatego tak ważne jest by uczyć się na błędach, wyciągać wnioski i nie popełniać ich ponownie. Nikt nie zadba o bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów lepiej niż Ty sam.

Czy warto korzystać z płatnych usług odzyskiwania krypto?

Korzystanie z płatnych usług odzyskiwania kryptowalut może być warte rozważenia w przypadku dużych kwot lub gdy inne metody zawiodły. Jeśli pamiętasz część hasła, fraz seed, klucza prywatnego, posiadasz dostęp do pliku lub dysku, na którym mógł się znajdować, masz szansę na odzyskanie swoich cyfrowych aktywów. Wszystkie możliwe okoliczności, w których taka firma może Ci pomóc, zostały opisane w tym rozdziale: “TAK! Odzyskiwanie kryptowalut z portfeli z utraconym dostępem jest możliwe”.

Trzeba podkreślić, że żadna firma świadcząca usługi odzyskiwania krypto nie jest w stanie pomóc w przypadku, gdy Twoje środki zostały skradzione lub gdy jakiś dostawca nie chce Ci oddać dostępu do portfela. Za to warto szukać wsparcia w przypadku problemów technicznych.

Jeśli zatem Twój przypadek kwalifikuje się do pomocy, redakcja Bitcoin.pl może polecić zaufanego dostawcę usługi odzyskiwania kryptowalut. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz zgłoszeniowy, aby skorzystać z pomocy na preferencyjnych warunkach:

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności