za
Mixer kryptowalut

Jak działają miksery kryptowalut?

Binance Launchpool

Sprawa Tornado Cash jest gorącym tematem w obliczu niedawnych sankcji i aresztowania jego twórcy, Alexandra Vinnika. Zdarzyło Ci się już korzystać z miksera kryptowalut? A może w ogóle pierwszy raz słyszysz to pojęcie? Wyjaśniamy, czym są i jak działają takie platformy.

Czym są miksery kryptowalut?

Mikser kryptowalut to usługa, która pozwala ukryć pochodzenie środków i cel wykonywanej transakcji. Ich użytkownicy wysyłają monety do platformy oferującej tego typu rozwiązanie. Tam, w zautomatyzowany sposób mieszają ją z innymi tokenami. Następnie wysyłają równoważną ilość zmiksowanych monet na wybrany adres, ukrywając połączenie między nadawcą a odbiorcą.

Istnieje wiele legalnych zastosowań tego rodzaju usług. Prawdopodobnie nie chcesz, aby Twój pracodawca znał intymne szczegóły każdej transakcji bankowej której kiedykolwiek dokonałeś. Analogicznie, możesz również nie chcieć, aby Twój pracodawca – lub ktokolwiek inny – znał szczegóły każdej Twojej kryptowalutowej transakcji. W przypadku walut fiat przechowywanych na koncie bankowym mamy przynajmniej częściową prywatność. Bank ma co prawda dostęp do podglądu wszystkich naszych transakcji, jednak nie są one widoczne dla strony trzeciej. W przypadku kryptowalut zasada jest prosta – w blockchainie nic nie ginie. O ile nie korzystamy z prywatnych monet typu Monero, musimy pogodzić się z faktem, że wszystkie informacje na temat naszych transakcji będą już na zawsze widoczne w blockchainie.

Postępowanie przeciw Tornado Cash

Przy każdym zakupie, transferze lub interakcji związanej z kryptowalutami, są one ujawniane w publicznej, przejrzystej, rozproszonej księdze. Jeśli zależy Ci na prywatności, użycie miksera będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety, ten sam powód sprawia, że ​​miksery monet są atrakcyjnym narzędziem dla cyberprzestępców, a tym samym stają się celem dla organów ścigania. Popularnym argumentem przeciwko kryptowalutom jest właśnie ich użyteczność w cyberprzestępczości. Miksery monet zajmują szarą strefę między ułatwianiem prania pieniędzy, a zachowaniem prawa do prywatności.

Organy ścigania i agencje rządowe postrzegają miksery kryptowalut jako narzędzie, dzięki któremu przestępcy mogą prać pieniądze i tym samym ukryć, skąd pochodzą fundusze. Ogłaszając sankcje wobec Tornado Cash, Departament Skarbu USA poinformował , że przestępcy wykorzystywali platformę do prania pieniędzy, twierdząc, że od momentu powstania w 2019 r. usługa wymieszała cyfrowe aktywa o wartości ponad 7 miliardów USD. Jednak według Elliptic, firmy zajmującej się badaniem rynku kryptowalut, tylko 1,5 miliarda USD powiązane było z nielegalną działalnością. Ministerstwo Skarbu USA poinformowało również, że wśród tych środków znajduje się 103,8 miliona USD skradzione w czerwcu z mostu Horizon Harmony przez północnokoreańską grupę cyberprzestępczą Lazarus, a także środki skradzione z mostu Nomad Bridge w wyniku sierpniowego ataku.

Jak działają miksery kryptowalut?

Zanim Tornado Cash został usunięty, ten zdecentralizowany mikser wykorzystywał inteligentne kontrakty do przyjmowania wpłat z jednego adresu i umożliwienia ich anonimowej wypłaty na adres odbiorcy. Inne miksery monet działają w podobny sposób. Inteligentne kontrakty działają więc jak pula, w której wszystkie zdeponowane tokeny mieszają się ze sobą. Kiedy środki są wycofywane z tych pul, połączenie w łańcuchu między źródłem, a miejscem docelowym zostaje zerwane, anonimizując transakcję.

Dzięki Tornado Cash użytkownik mógł połączyć portfel Metamask z platformą i zdeponować środki. W przypadku wpłat, dostępnymi opcjami tokenów były ETH, DAI, cDAI, USDC, USDT i WBTC. Po zatwierdzeniu depozytu środki trafiały do puli Tornado Cash. Gdy użytkownik był gotowy do wypłaty, podawał adres odbiorcy, na który następnie trafiały zmiksowane środki.

Wiele z mikserów kryptowalut używa Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (zwanej również zk-SNARK) do weryfikacji i zezwalania na transakcje. Zk-SNARK to dowód kryptograficzny, który pozwala jednej stronie udowodnić, że posiada pewne informacje bez ich ujawniania.

Miksery kryptowalut bardzo często są zdecentralizowane, tym samym nie są powiernicze. Oznacza to, że ​​nie ma kontroli nad portfelem i funduszami przez osoby trzecie, a za automatyzację procesu odpowiedzialne są smart kontrakty. Ponieważ takie platformy nie korzystają z pośredników, są niezawodnie neutralne. Niestety, oznacza to również, że mogą być kuszącym narzędziem dla cyberprzestępców. Dzięki mikserom mogą oni prać skradzione krypto, jak miało to miejsce w przypadku wspomnianej Larazus Group.

Przesłanki do korzystania z mikserów

Zwolennicy poufności twierdzą, że miksery kryptowalut są szczególnie przydatne, a nawet konieczne. Szczególnie w przypadkach, gdy działania danej osoby – takie jak dziennikarstwo, nieposłuszeństwo obywatelskie i udział w protestach – mogą narazić tę osobę na ryzyko zablokowania środków. Taka jednostka potrzebuje większej prywatności w swoich transakcjach kryptograficznych. Chociażby w przypadku tegorocznych protestów w Kanadzie byliśmy świadkami tłumienia buntu przy pomocy blokowania środków bankowych i kryptograficznych. Skorzystanie z platformy do miksowania monet do wsparcia protestujących mogło okazać się najlepszym, jeśli nie jedynym, rozwiązaniem.

Załóżmy teraz, że chcesz dokonać darowizny na moralnie szczytną ideę, jednak ze względu na jej specyfikę wolisz ukryć wpłatę. Przykład? Odnieśmy się do niedawnego tweeta Vitalika Buterina, w którym przyznał się do użycia Tornado Cash w celu wsparcia Ukrainy. Przesłanie swoich środków hakerom walczącym w wojnie cyfrowej, odgrywającej się równolegle do wojny tradycyjnej, niekoniecznie jest czymś, o czym chciałbyś poinformować cały świat. Pomoc w zakupie broni dla walczących na froncie Ukraińców? Tak samo.

Myśl końcowa

Dzięki mikserom możemy w prosty sposób zdeponować swoje środki i przy pomocy smart konktraktów wymieszać je z milionami innych transakcji, a następnie przesłać je do odbiorcy. Wyświetlany adres nadawcy to adres miksera, a nie oryginalny adres nadawcy, co zapewnia anonimowość transakcji.

Niestety, władze zdają się dostrzegać tylko jedną stronę medalu, co widać po intensywnych działaniach w celu zniszczenia Tornado Cash. Nieco absurdalna wydaje się walka z przestępczością przy pomocy usuwania narzędzi użytych przy okazji danego wykroczenia. Równie moralnie wątpliwym wątkiem jest kwestia aresztowania Aleksandra Vinnika. Czy w ogóle można robić przestępcę z kogoś, kto jedynie napisał kod? Adekwatnie można by aresztować producentów broni. Przypomnijmy, że wcześniej Vinnik okazywał chęć współpracy z władzami, chociażby blokując rosyjskie adresy objęte sankcjami.

Jak będzie wyglądać przyszłość mikserów kryptowalut? Możemy spodziewać się, że w obliczu nadchodzących ogólnoświatowych, kryptowalutowych regulacji, ten temat na pewno znajdzie się na świeczniku. Póki co jednak korzystanie z takich platform jest w pełni legalne, o ile nie dopuszczamy się przestępstwa. Prawo do prywatności jest w końcu jednym z naszych podstawowych, konstytucyjnych praw.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności