za
konwój wolności bitcoin

Kanadyjskie władze przejęły tylko 6 z 21 BTC przekazanych Konwojowi Wolności

Protest kanadyjskich kierowców ciężarówek to jedno z największych wydarzeń 2022 roku. Jego przełomowym momentem było powołanie się przez rząd na Ustawę o Sytuacjach Nadzwyczajnych (Emergencies Act) i, między innymi, uzyskanie uprawnień do zajęcia wszystkich darowizn “Konwoju Wolności”, w tym kryptowalut. Jak się okazuje, przejęcie aktywów nie było wcale takie łatwe. Rządowi udało się bowiem skonfiskować zaledwie 6 z 21 BTC.

Konwój wolności i sytuacja w Kanadzie

Konwój Wolności zamroził w lutym ruch tranzytowy w Ottawie. Kierowcy protestowali “przeciwko obowiązkom i ograniczeniom związanym z COVID-19, w tym przeciwko obowiązkowi szczepienia przez kierowców ciężarówek przekraczających granicę między Kanadą a USA”. Protest odbył się w dniach 14 i 17 lutego. W raporcie The Canadian Broadcasting Corporation możemy przeczytać:

Prawnicy reprezentujący mieszkańców Ottawy w pozwie zbiorowym przeciwko organizatorom konwoju wymienili ponad 100 portfeli kryptowalutowych rzekomo powiązanych z protestującymi.

Pozew cywilny ma na celu odzyskanie aktywów, w tym waluty cyfrowej, zgromadzonych przez protestujących i przeniesienie ich na konto depozytowe, które ma być użyte jako środek do wypłaty odszkodowań wynikających z pozwu zbiorowego.”

Kanadyjskie władze nie mogły przejąć bitcoinów

Według ustaleń Canadian Broadcast Corporation kierowcy zebrali 20,7 BTC w darowiznach, z czego tylko 5,9 BTC znalazło się w rękach władz. Władze, w tym przypadku, to “wspólna operacja sił, w którą zaangażowane były Ottawa Police Service (OPS), Ontario Provincial Police (OPP) i RCMP, mająca na celu odzyskanie bitcoinów użytych przez protestujących przeciwko mandatowi zdrowotnemu COVID-19”. Artykuł odpowiada też na pytanie, co stało się z resztą bitcoinów:

Wydaje się, że większość z około 1 miliona dolarów w darowiznach zebranych w walucie cyfrowej dla ‘Konwoju Wolności’ uniknęła przejęcia przez władze ponad miesiąc po tym, jak rząd federalny powołał się na Ustawę o Sytuacjach Nadzwyczajnych, aby zamrozić aktywa. Zgodnie z badaniami blockchain przeprowadzonymi przez CBC News, bitcoin o wartości setek tysięcy dolarów związany z protestującymi nadal się przemieszczał.

Kanadyjska Królewska Policja Konna (Royal Canadian Mounted Police) odpowiedziała na artykuł, nadal twierdząc, że jest w stanie zająć cyfrowe waluty. Powoływała się przy tym na wcześniejsze przypadki, w których skutecznie udało jej się doprowadzić do odpowiedzialności karnej kryptowalutowych przestępców.

Gdzie są pieniądze?

Zespół CBC nie włożył za wiele wysiłku, by dowiedzieć się, co stało się z bitcoinowymi darowiznami. Redakcja wskazuje tylko na jedną osobę – Nicholasa St. – bohatera viralowego filmiku z tamtego okresu:

Na samym końcu artykułu stwierdzono, że policja po prostu przejęła kryptowaluty podczas przeszukania domu mężczyzny:

W oświadczeniu złożonym 9 marca w związku z powództwem cywilnym St. Louis, Nicholas powiedział, że 28 lutego policjanci dokonali przeszukania jego domu i przejęli bitcoiny o wartości około 250 400 dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
62 231,91 USD-2,07%
Ethereum logo
EthereumETH
2991,11 USD-2,55%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
584,56 USD-1,34%
Solana logo
SolanaSOL
145,40 USD-6,21%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD-2,75%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2990,22 USD-2,56%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-5,88%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,71 USD-2,65%