za
jak stworzyc nft

Jak stworzyć swoje pierwsze NFT? Kompletny poradnik na przykładzie OpenSea

2022-03-23
NFTPoradnik
Binance Launchpool

Pierwszy token NFT powstał jeszcze w 2014 roku, jednak dopiero w ostatnich dwóch latach rynek przeżył prawdziwy rozkwit. Cyfrowe dzieła sztuki sprzedawane są za miliony dolarów. Coraz więcej osób decyduje się stworzyć NFT, a pozostali uczestnicy rynku flipują je w nadziei na szybkie wzbogacenie się. Może się wydawać, że niewymienne tokeny to bańka, która zaraz pęknie. Jednak najprawdopodobniej znajdujemy się dopiero na początku tej historii. Technologia stojąca za NFT może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach, sięgających daleko poza przestrzeń kryptowalut. Również w świecie sztuki, gdy już pozbędziemy się spekulacyjnej warstwy, dostrzegamy niewątpliwą wartość niewymiennych tokenów, które mogą być np. niepodważalnym dowodem na autentyczność dzieła. NFT jest bowiem cyfrowym certyfikatem zapisanym w łańcuchu bloków. Zapis w rozproszonej księdze zawiera informacje o artyście i czasie powstania dzieła, a także umożliwia ustalenie opłaty dla autora za każdą sprzedaż danego zasobu cyfrowego.

Jak stworzyć NFT?

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak krok po kroku przejść przez proces mintingu, czyli przekształcenia swojej pracy w NFT. Zależnie od wybranej platformy, proces może przebiegać nieco inaczej. Zdecydowaliśmy się skorzystać z OpenSea – obecnie największego marketu NFT. O jego rozmiarze może świadczyć fakt, że na początku roku firma została wyceniona na 13,3 miliarda USD! OpenSea wspiera blockchain Ethereum, jednak dostępne są też marketplace’y działające z innymi blockchainami, jak Solana, Binance Smart Chain czy Cosmos.

Do prezentacji działania OpenSea użyliśmy zdjęcia w formacie .jpg. Pamiętaj, że na rynku możesz sprzedawać przedmioty z wielu kategorii, jak muzyka czy przedmioty kolekcjonerskie. Jeśli tworzysz fizyczną sztukę, na przykład rzeźby, możesz stworzyć token powiązany z wybranym dziełem. Już na zawsze połączysz rzeźbę z łańcuchem blockchain, dzięki czemu zabezpieczysz sprzedaż, unikniesz podróbek i stworzysz wartościową historię dla swojego produktu. Zakładając, że przez kolejne 10 lat dzieło może kilkakrotnie zmienić właściciela – za każdym razem dostaniesz ustalone tantiemy od transakcji i dostęp do zapisu wzrostu wartości.

Podłącz swój portfel

Aby rozpocząć, musisz posiadać portfel kryptowalut i połączyć go z rynkiem NFT. Możesz użyć ikonki w prawym górnym rogu, aby zintegrować portfel, lub od razu przejść do tworzenia profilu. Tam również w pierwszym etapie musisz podłączyć wybrany wallet. Najpopularniejszą opcją jest MetaMask, jednak równie dobrze możesz wybrać inny, według swoich upodobań. Następnie zostaniesz przeniesiona/ny do swojego profilu, gdzie w ustawieniach możesz dodać wszystkie niezbędne informacje dotyczące Ciebie i Twojej sztuki. Uzupełnij linki do social mediów związanych z Twoim projektem.

jak stworzyć nft

By stworzyć NFT, upewnij się, że posiadasz środki w swoim portfelu

Transakcje NFT wymagają od sieci pewnych obliczeń. Aby móc sfinalizować swoją pierwszą sprzedaż, upewnij się, że na twoim portfelu znajdują się środki wystarczające na pokrycie gas fee. Możesz przenieść potrzebne kryptowaluty na zintegrowany portfel lub nabyć potrzebne fundusze bezpośrednio przez platformę OpenSea.

Jeśli nie masz pewności, ile kryptowalut będzie Ci potrzebnych do pokrycia opłaty – w momencie wystawiania przedmiotu na sprzedaż dostaniesz informację o wymaganej kwocie.

Stwórz pierwszy przedmiot

Gdy już będziesz zadowolony z wyglądu swojego profilu, możesz zacząć wystawiać swoją sztukę na sprzedaż. W tym celu użyj przycisku Create w prawym górnym rogu. OpenSea poprosi Cię o przesłanie cyfrowego pliku i nadanie nazwy NFT. W tym miejscu możesz uzupełnić dodatkowe informacje dotyczące tokena, jak opis pracy czy link do strony zawierającej więcej informacji na temat przedmiotu czy całej kolekcji.

Tu możesz również zdecydować, na jakim łańcuchu bloków chcesz przechowywać swoje NFT (Ethereum lub Polygon), a także ustalić ilość dostępnych przedmiotów.

Wystaw przedmiot na sprzedaż

Po “wybiciu” NFT, jesteś gotowy do sprzedaży na otwartym rynku. Wybierz rodzaj sprzedaży – stałą cenę lub aukcję czasową. Pamiętaj, że na OpenSea jest naliczana opłata serwisowa w wysokości 2,5% ceny sprzedaży. Po zatwierdzeniu opłaty za gaz, NTF pojawi się na liście i będzie dostępny do kupna dla innych użytkowników.

Pamiętaj, że możesz ustalić procentową wysokość tantiem od przyszłych transakcji związanych z Twoim przedmiotem. W tym celu zajrzyj do swoich kolekcji i w zakładce Creator Earnings ustal procent, jaki chciałbyś otrzymywać od kolejnych sprzedaży. Maksymalny poziom to 10%.

stworzyć NFT

 

stworzyć NFT

Zadbaj o popularność swojego NFT

Jak widzisz, tworzenie NFT jest banalnie wręcz proste. Jedyne, czego potrzebujesz to portfel mobilny i środki na pokrycie opłat sieciowych.

Po utworzeniu i wystawieniu na sprzedaż Twojego pierwszego NFT, czas zadbać o zdobycie popularności. W morzu przedmiotów wystawionych na platformie nie obędzie się bez dobrego marketingu. Zacznij budować relacje w mediach społecznościowych, aby przyciągnąć więcej osób do Twojego projektu i sprzedać swój pierwszy niewymienny token. Na OpenSea możesz w wygodny sposób monitorować swoje kolekcje i badać zainteresowanie rynku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o użyteczności NFT, sprawdź nasz artykuł o wszechstronności zastosowania niewymiennych tokenów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 417,80 USD-0,04%
Ethereum logo
EthereumETH
3512,78 USD0,18%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,80 USD0,81%
Solana logo
SolanaSOL
134,61 USD-0,87%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3512,02 USD0,19%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,13%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,63 USD5,98%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,18%