za

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pracuje nad platformą CBDC

2023-06-20
CBDCWiadomości

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pracuje obecnie nad globalną platformą, która ma sprawić, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) uruchomione przez wiele światowych rządów będą bardziej interoperacyjne. O sprawie poinformował Reuters.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce rozwijać CBDC

MFW dodaje, że powszechna zgoda krajów na istnienie takiej platformy może być konieczna, aby zapewnić, że prywatne kryptowaluty nie wypełnią pewnej próżni dla CBDC. Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva dodała, że platforma Funduszu ma umożliwiać realizacje transakcji wyrażonych w CBDC między wieloma krajami.

CBDC nie powinny być fragmentarycznymi propozycjami krajowymi

– powiedziała Georgieva na konferencji w Rabacie w Maroku.

Aby mieć bardziej wydajne i sprawiedliwe transakcje, potrzebujemy systemów łączących kraje: potrzebujemy interoperacyjności. Z tego powodu w MFW pracujemy nad koncepcją globalnej platformy CBDC

– dodała.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, logo mfw

Wiele wskazuje na to, że na poziomie międzynarodowym brany jest pod uwagę wariant stworzenia transgranicznych przelewów wyrażonych w cyfrowych walutach.

Jeśli kraje opracowują CDBC tylko do użytku krajowego, nie wykorzystujemy w pełni ich możliwości

– przekonywała dyrektor zarządzająca.

W czasie swojego wykładu zauważyła, że już aż 114 krajów bada możliwości CBDC. Na tym tle wyróżnia się tylko 10, które „przekraczają już linię mety”. Choć rynek cyfrowych walut banków centralnych nawet nie jest jeszcze w powijakach, za kilka lat może mocno się rozwinąć.

MFW nie lubi kryptowalut

Georgieva weszła też na temat kryptowalut. Podkreśliła, że w jej oczach to raczej “spekulacyjne” aktywa, a nie waluty. Nie powinno nas to dziwić, bowiem zarządzana przez nią instytucja od dawna podchodzi do bitcoina z rezerwą. Sprzeciwiała się np. adopcji bitcoina w Salwadorze i uznaniu przez rząd prezydenta Nayiba Bukele kryptowaluty za środek płatniczy. MFW twierdził, że polityka władz pogorszy sytuację gospodarczą kraju. Jak wiemy, tak się nie stało. Wręcz przeciwnie: działania Bukele poprawiły wizerunek jego państwa i wzmocniły lokalną turystykę.

Nie zmienia to faktu, że MFW nie będzie raczej dążył do wzmocnienia adopcji bitcoina, bowiem politycy nie mogą kontrolować kryptowalut w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 319,69 USD-4,71%
Ethereum logo
EthereumETH
2914,74 USD-2,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
546,53 USD-4,73%
Solana logo
SolanaSOL
129,05 USD3,06%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD1,18%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2912,47 USD-2,83%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-4,82%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,74 USD-6,13%