za
marek dietl

Marek Dietl: NBP powinien zacząć prace nad cyfrowym złotym

2021-08-11
CBDC
Binance Launchpool

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Marek Dietl, wypowiedział się na temat CBDC. W jego publikacji, przygotowanej dla Instytutu Jagiellońskiego, stwierdził, że jako kraj nie uciekniemy już przed cyfryzacją swojej waluty.

Marek Dietl: cyfrowy złoty powstanie

Prezes GPW zauważył, że fundamenty świata finansów zaczynają się zmieniać.

W tle tej rywalizacji odbywa się rozgrywka instytucji finansowych, których dotychczasowa pozycja może być zagrożona

– twierdzi Dietl.

Przypomniał, że Europejski Bank Centralny pracuje nad cyfrowym euro. Podobne działania prowadzą inne banki centralne – chiński czy wenezuelski. Eksperymenty z CBDC prowadzi również Francja.

Opracowania naukowe na temat CBDC (Central Bank Digital Currency – ang. cyfrowa waluta banku centralnego) zaczęły pojawiać się od 2017 r., jednak badania wielu banków centralnych nad cyfrową walutą przyspieszyły dopiero pod koniec 2020 r.

– zauważa.

To wszystko prowadzi do wniosku, że Polska może albo przystąpić do strefy euro, albo stworzyć własną cyfrową walutę. Dodaje, że bierność na tym polu może doprowadzić do potencjalnej utraty kontroli nad sferą monetarną. Według niego, “przyglądając się tylko rozwojowi wydarzeń, w zasadzie oddajemy walkowerem miejsce Polski w tym wyścigu”.

Widzi w cyfrowym złotym zalety. Waluta mogłaby “uprościć płatności i zaoferować niższe ceny transakcyjne”. Wskazał, że jako kraj posiadamy odpowiednią kadrę ekspertów, którzy mogą stworzyć odpowiednią infrastrukturę.

marek dietl

NBP pozostaje sceptyczny

Jak wiemy od dawna, Narodowy Bank Polski nie podziela zdania szefa GPW. Adam Glapiński, prezes banku centralnego, parokrotnie dawał już do zrozumienia, że nie widzi potrzeby pracowania nad e-złotym.

NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce. W warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego – przekazał niedawnym w komunikacie banku centralnego.

Temat pojawił się też w czasie Kongresu 590, który odbył się w maju tego roku. Marta Gajęcka z zarządu Narodowego Banku Polskiego potwierdziła, że zdaniem instytucji na ten moment nie ma potrzeby wprowadzania w Polsce cyfrowego pieniądza. Dodała, że od rozpoczęcia pandemii zapotrzebowanie na gotówkę wzrosło u nas o 35 procent.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności