za
Ustawa o infrastrukturze

Ustawa o infrastrukturze przegłosowana w Senacie USA

Ustawa o infrastrukturze przeszła przez Senat USA. Niestety, nie wyjaśniono w niej nadal kwestii związanych z kryptowalutami.

Ustawa o infrastrukturze przeszła przez Senat

Senat uchwalił HR 3684, wspólną ustawę Demokratów i Republikanów. W jej wyniku aż 1 bilion dolarów zostanie wydany na budowę dróg, mostów i dużych projektów infrastrukturalnych. To pomysł na rozruszanie gospodarki po covidowym kryzysie.

Problem w tym, że projekt ustawy sugeruje również wdrożenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących firm zajmujących się kryptowalutami i rozszerzenie wymogów sprawozdawczych dla brokerów z tego rynku. Chodzi o zgłaszanie do IRS transakcji dotyczących aktywów cyfrowych o wartości przekraczającej 10 000 USD. Co gorsze, za brokera – w świetle nowych przepisów – może uchodzić nawet górnik kryptowalut czy dostawca oprogramowania.

Część senatorów – Pat Toomey, Cynthia Lummis, Rob Portman, Mark Warner, Kyrsten Sinema i Ron Wyden — zaproponowało w poniedziałek kompromisową poprawkę. W jej wyniku zwolniono by z powyższych obowiązków twórców oprogramowania, weryfikatorów transakcji i operatorów węzłów. Za brokerów uznawano by głównie operatorów giełd kryptowalut.

Niestety poprawka nie została przyjęta.

Ustawa o infrastrukturze

Fatalna ustawa, która zagrozi innowacyjności

Senator z Pensylwanii, Pat Toomey, powiedział, że ustawa w obecnej formie jest „zbyt droga, zbyt ekspansywna, zbyt nieopłacana i zbyt zagrażająca innowacyjnej gospodarce kryptowalut”.

– Te przepisy nakładają bardzo wadliwy, a w niektórych przypadkach niewykonalny mandat do raportowania podatku od kryptowalut, który zagraża przyszłym innowacjom technologicznym – powiedział Toomey po uchwaleniu ustawy w Senacie.

Teraz ustawa trafiła do Izby Reprezentantów, gdzie będzie dalej procedowana. Mogą w niej jeszcze zajść istotne zmiany. Po przegłosowaniu w Izbie, dokument trafi na biurko prezydenta Joe Bidena. Na finał sprawy jednak jeszcze poczekamy. Ustawa prawdopodobnie zostanie bowiem podjęta w Izbie dopiero pod koniec tego roku.

Politycy, Tom Emmer, Darren Soto, Bill Foster i David Schweikert wysłali już list do wszystkich członków Izby, wzywając ich do zmiany projektu ustawy, aby “zwolnić pośredników [z rynku] blockchaina” z obowiązku raportowania do IRS i “zapewnić ochronę swobód obywatelskich ”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności