za
nbp cyfrowy złoty

NBP odpowiedział na nasze pytania: rewolucji nie będzie

2021-06-14
CBDC

Nasza redakcja postanowiła zadać NBP pytania dot. CBDC i cyfryzacji złotego. Odpowiedzi banku centralnego pokazują, że jego polityka pozostaje bez zmian.

Pytania do NBP

Zadaliśmy NBP następujące pytania:

1. Salwador uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy. Czy w Polsce są szanse na podobne zmiany prawne dot. tej czołowej kryptowaluty?

2. Czy NBP planuje emisję cyfrowej waluty banku centralnego. Jeśli tak, w jakim modelu – czy cyfrowy PLN byłby oparty na technologii blockchain?

Odpowiedzi banku centralnego

W odpowiedzi zostaliśmy zachęceni do zapoznania się z opublikowanym i dostępnym publicznie materiałem pt. „Pieniądz cyfrowy banku centralnego”. Jest on dostępny pod poniższym linkiem:

https://www.nbp.pl/systemplatniczy/cbdc/raport-cbdc.pdf

NBP podtrzymuje też, że “nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC”.

Powściągliwość banku centralnego w tym temacie wynika również z braku podstaw prawnych dla wprowadzenia CBDC (zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o NBP). Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego

– napisano w przesłanym nam raporcie.

Zapewniono nas jednak, że “aktualne stanowisko NBP w kwestii emisji CBDC może ulec modyfikacji, o ile zaistnieją czynniki (krajowe lub międzynarodowe) uzasadniające taką zmianę”.

nbp cyfrowy złoty

Stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w minioną środę nie podniosła też stóp procentowych. Co gorsza, nie dodano, czy możemy liczyć na zmianę polityki w skali paru miesięcy.

Polityka pieniężna dba przede wszystkim o trwałość ożywienia. Jest jeszcze za wcześnie, żeby rozważać dostosowanie polityki pieniężnej – powiedział przewodniczący RPP i prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji, która miała miejsce w piątek.

Dodał, że “dziś nie jest uzasadnione dostosowanie polityki pieniężnej”.

– Dopiero kolejne dane pomogą ocenić trwałość ożywienia gospodarczego – powiedział.

Adam Glapiński nie pozostawił żadnych złudzeń: nie można liczyć na nawet symboliczną zmianę stóp.

Nie można robić symbolicznych gestów, o których wiadomo, że są tylko symboliczne, pod presją bieżących danych – ocenił.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności