cyfrowy juan pekin

W Pekinie startuje ostatnia faza testów dot. cyfrowego juana

CBDC

Wiele wskazuje na to, że chiński projekt cyfrowego juana wkracza w ostatnią fazę pilotażu, która ma mieć miejsce w Pekinie.

Cyfrowy juan w Pekinie

Wcześniejsze testy “na żywym organizmie” miały miejsce m.in. w Shenzhen i Chengdu. Wtedy jednostki cyfrowego juana były rozdawane obywatelom w ramach specjalnej loterii. Teraz akcja w Pekinie ma mieć podobny przebieg.

Wiadomo, że chińskie CBDC będzie dostępne za pośrednictwem dwóch aplikacji bankowych. Ponadto wielu sprzedawców internetowych i stacjonarnych będzie mogło przetwarzać płatności za pośrednictwem własnych aplikacji lub urządzeń w punktach sprzedaży.

Według CNBC, które cytowało Biuro Lokalnego Nadzoru Finansowego i Administracji w Pekinie, w najnowszej loterii w stolicy zostanie rozdanych 6,2 mln USD w e-juanach. Ponadto do niektórych obywateli zostaną wysłane listy z dostępami do cyfrowych juanów. Każda z kopert ma zawierać klucze prywatne do równowartości około 31 USD. Mieszkańcy muszą jednak zgłosić swoje zainteresowanie wzięciem udziału w testach przed 7 czerwca.

Lokalizacja ostatniego etapu testu jest znacząca. Pekin chce, by CBDC było oficjalnym środkiem płatności podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w stolicy w lutym 2022 roku.

cyfrowy juan pekin

Konkurencja na rynku (krypto)walut

Użycie CBDC w czasie zawodów to jednak zdaniem wielu pewna przykrywka. Prawdziwym celem programu jest rzucenie wyzwania dolarowi. Juan w nowej odsłonie może pomóc obchodzić sankcje gospodarcze, jakie Waszyngton nakłada na swoich geopolitycznych wrogów.

Ray Dalio z Bridgewater Associates powiedział z kolei CNBC, że cyfrowy juan może stać się też konkurentem dla BTC.

Gdyby nastąpiła internacjonalizacja juana, a wraz z nią zmienią się stopy procentowe, które idą w parze z wyceną waluty, byłaby to bardzo realna alternatywa dla wielu osób – twierdzi.

Dodał, że cyfrowy juan miałby zalety i wady. Jedną z wad może być brak prywatności. Dalio jest jednak zdania, że „tak naprawdę nie ma tak dużo prywatności [w Bitcoinie]”.

Dalio stwierdził też, że jeśli chodzi o przyszłe formy walut – CBDC czy nowe kryptowaluty – ludzie będą się zastanawiać, które z nich wybrać, i w pewnym sensie będzie to zagrożeniem dla pieniędzy fiat.

Powiedział również, że „pewnego dnia” zobaczymy też na rynku cyfrowego dolara.

– Cyfrowy USD będzie niezaprzeczalnie mocny […] i opłacalny, ale to nie znaczy, że będzie najbardziej konkurencyjny – prognozował.

Kryptowaluty w Chinach

Tymczasem nowy raport państwowego portalu medialnego Xinhua zauważył, gdyby BTC i inne kryptowaluty były „po prostu kupowane i sprzedawane jako towary wirtualne”, to „zwykli ludzie mieliby swobodę uczestniczenia w transakcjach na własne ryzyko.”

Problem polega na tym, jak stwierdzili autorzy, że kryptowaluty są „spekulacyjne”, a ich promotorzy obiecują „ogromne zyski”, co oznacza, że ​​„konieczne jest zaostrzenie [przepisów]” i „zabezpieczenie interesu publicznego”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
cbdc Chiny cyfrowe waluty cyfrowy juan pekin
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.