za

Były szef departamentu waluty cyfrowej Ludowego Banku Chin: CBDC mogą zmienić sposób emisji walut

2021-05-31
CBDC
European Halving Party 2024

Yao Qian, szef biura nadzoru naukowego i technologicznego w Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) i były szef departamentu waluty cyfrowej Ludowego Banku Chin (PBoC), wypowiedział się w weekend na Międzynarodowym Forum Finansowym 2021 na temat cyfrowego juana. O sprawie pisze m.in. portal Sina.

Yao Qian o przyszłości walut

Yao Qian wypowiedział zdanie, które może zaskoczyć zwolenników kryptowalut. Okazuje się, że urzędnik przychylnym okiem patrzy np. na Ethereum. Jego zdaniem blockchainy mogą stać się fundamentem CBDC.

– Wyobraźcie sobie, że cyfrowy dolar i cyfrowy jen mogłyby działać bezpośrednio w sieciach blockchain, takich jak Ethereum i Diem. Bank centralny mógłby zatem bezpośrednio dostarczać CBDC klientom za pośrednictwem systemów Blockchain-as-a-Service bez potrzeby pośrednictwa – powiedział.

Mówił też o kwestiach związanych z architekturą operacyjną, które mogą wpływać na CBDC. Stwierdził, że coraz więcej krajów na całym świecie skłania się ku “dwupoziomowym modelom”. Zauważył, że cyfrowy juan również ma charakter dwupoziomowy, co oznacza, że ​​mógłby funkcjonować w ten sam sposób.

Dwupoziomowe modele CBDC zakładają, że centralny organ emitujący (bank centralny) dystrybuuje cyfrowe waluty do banków komercyjnych, które działają jako pośrednicy. Konsumenci biorą je z tego drugiego źródła i wydają w sklepach w czasie zakupów.

Yao Qian

Dwa modele emisji waluty

To, co powiedział, sugeruje, że banki centralne mogą starać się stosować dwa modele emisji: jedno rozwiązanie wykorzystujące pośredników i drugie rozwiązanie, które całkowicie omijałoby banki komercyjne.

Jednak dodał też, że bardziej elastyczny charakter mógłby skutecznie pozwolić CBDC na równoległe działanie zarówno jako waluta dwupoziomowa, jak i jednopoziomowa. Warto zauważyć, że opcja jednopoziomowa, która obejmowałaby dystrybucję cyfrowych jednostek bezpośrednio do użytkowników końcowych, byłaby bardziej korzystna dla osób nieposiadających rachunku bankowego. Zdaniem urzędnika, konsumenci i tak skorzystaliby z samej możliwości wyboru, jeśli oba warianty zaistnieją równolegle.

Osobiście uważam, że dwupoziomowe modele CBDC i jednopoziomowe modele operacyjne nie są alternatywą. Podobnie jak taksówki i autobusy, oba wydają się ze sobą harmonijnie współpracować i pozwalają użytkownikom wybierać – wytłumaczył.

Yao Qian, który odszedł ze stanowiska w PBoC w 2019 r., był częścią oryginalnego zespołu, który rozpoczął pracę nad cyfrowym juanem w 2014 r. Podczas swojego przemówienia stwierdził, że przemawia we własnym imieniu.

Odrzucił również oskarżenie wysunięte w zeszłym miesiącu przez prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella, który powiedział, że takie waluty jak cyfrowy juan pozwolą bankom takim jak PBoC „zobaczyć każdą wykonaną płatność”.

Qian powiedział, że nie taka jest idea CBDC.

– Pomaganie rządowi w przeglądaniu wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym nie było zamiarem Ludowego Banku Chin. Banki centralne muszą pomóc w wprowadzaniu innowacji dot. pieniądza fiducjarnego w obliczu fali cyfryzacji – stwierdził.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności