za
long vs short

Long vs Short – czym się różnią?

1,5% dla maluszka

Long i short, to terminy często niezrozumiałe dla początkujących inwestorów. W tym artykule skupimy się na rozwianiu tajemnicy otaczającej te sformułowania. Każdy inwestor powinien zrozumieć, czym różni się pozycja długa od krótkiej, oraz jakie są konsekwencje ich stosowania przez traderów. Long vs short – kiedy stosujemy, którą strategię?

Czym jest Long (pozycja długa na giełdzie)

Pozycję długą (long) nazywamy zachowanie inwestora, który dokonuje zakupu aktywa, na przykład kryptowaluty z założeniem, że ta zwiększy swoją wartość w czasie. Pamiętajmy jednak, że inwestorzy mogą zakładać pozycję długą również na akcjach, walutach czy instrumentach pochodnych. Za każdym jednak razem zakładamy wzrost wartości danego aktywa w czasie – można powiedzieć, że long wiąże się zatem z byczym nastawieniem do rynku.

long na giełdzie
Bycze nastawienie do pozycji długiej (long), źródło: Geco.one

Jak widać, long może odnosić się do naprawdę wielu różnych instrumentów – za każdym razem funkcjonuje jednak nieco inaczej. W najbardziej klasycznym ujęciu Long dotyczy jednak kupowania aktywa w celu długoterminowego utrzymania inwestycji. Jest to najpopularniejsza strategia wśród inwestorów detalicznych. Ci zazwyczaj oczekują, że w długim terminie wartość aktywa, w które inwestują, zwiększy się.

W tym ujęciu istotny też jest aspekt własności. Pamiętajmy, że przy zawieraniu pozycji długiej, jesteśmy faktycznymi właścicielami danego aktywa.

Czym jest short (pozycja krótka na giełdzie)

Pozycja krótka (short) powstaje, gdy trader sprzedaje aktywo z intencją jego późniejszego odkupienia po niższej cenie. Zazwyczaj jednak short odnosi się do sprzedaży aktywa, któego nie posiadamy. Inwestorzy, którzy shortują, wierzą, że cena aktywa (na przykład BTC) spadnie w czasie. Jeśli tak się stanie, ci mogą odkupić to aktywo po niższej cenie, co zapewni im zysk. Jeśli, natomiast, cena aktywa się zwiększy – wyższa cena wykupu spowoduje powstanie straty. Warto zaznaczyć, że shortowanie jest raczej domeną traderów bardziej doświadczonych.

short giełda geco.one
Niedźwiedzi trend dla pozycji krótkiej (short), źródło: Geco.one

Przykład mechanizmu Bitcoin Short

Sprawdźmy teraz jak działa Bitcoin Short. Poniższy przykład zilustruje krok po kroku proces zarabiania na pozyji krótkiej.

Cena Bitcoina wynosi około $7400. Spodziewasz się negatywnych dla rynku kryptowalut informacji, co również negatywnie wpłynie na cenę BTC. Decydujesz się na sprzedaż 10 BTC po cenie $7400 za sztukę.

Załóżmy, że do tradingu wykorzystujesz platformę margin trading (taką jak Geco.one), gdzie handlujesz z dźwignią 1:100. Oznacza to, że musisz najpierw uiścić depozyt w wysokości 1% shortowanych środków. 1% wartości z $74 000 (cena 10 sprzedawanych Bitcoinów) to $740.

Zgodnie z twoimi przewidywaniami, z powodu negatywnej informacji rynkowej, cena BTC spadła do poziomu $7354. W tym momencie decydujesz się na zamknięcie pozycji i realizację zysków. Podsumujmy, ile udało Ci się zarobić.

$7400 – $7354 = $46

Tę wartość musimy pomnożyć x10 (ilość BTC, które shortowaliśmy). Finalnie na inwestycji zarobiliśmy $460.

Long vs short, giełda margin trading

Co ciekawe, pozycje długie i krótkie zakładać można często w oparciu o wcześniej wspomnianą dźwignię finansową. Margin trading skutecznie jest w stanie podnieść nasze zyski, niezależnie od typu założonej pozycji. Pamiętajmy jednak, że zwiększone zyski idą w parze z podniesionym ryzykiem straty środków, w przypadku niepowodzenia inwestycji.

long vs short

Ciekawe interfejsowe rozwiązanie zakładania pozycji krótkiej i długiej prezentuje wcześniej wspomniana platforma Geco.one. Polski projekt w przejrzysty sposób pozwala nam na założenie i monitorowanie obydwu typów pozycji na rynku. Co więcej, mimo możliwości wykorzystania dźwigni 1:100, Geco.one pozwala nam również na handel samym depozytem, bez konieczności “uruchomienia” mechanizmu dźwigni. Dzięki temu w bezpieczniejszych warunkach przetestujesz shorty i longi.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności