BTC Margin trading – “ryzykowna” szansa na duży zysk

2021-03-25 Giełdy kryptowalut Inwestycje

Margin trading to zagadnienie, które zdobyło na świecie w ostatnim czasie niemałą popularność. Wydarzenia takie jak afera dookoła r/wallstreetbets oraz […]

Margin trading to zagadnienie, które zdobyło na świecie w ostatnim czasie niemałą popularność. Wydarzenia takie jak afera dookoła r/wallstreetbets oraz wzrost popularności Bitcoina skutecznie zaczęły przyciągać uwagę inwestorów do tej formy inwestycji. BTC margin trading to ciągle pewnego rodzaju nowinka. Dziś jednak przyjrzymy się jej bliżej i sprawdzimy, czy i ile można na niej zarobić.

BTC Margin Trading

Co to jest margin trading? Na to pytanie pośrednio odpowiedzieliśmy we wcześniejszych wpisach. Zasadniczymi elementami margin tradingu jest handel dźwignią i depozyt zabezpieczający. Te dwa elementy wspólnie stanowią podstawę margin tradingu.

Dla przypomnienia, BTC Margin Trading pozwala inwestorom na pożyczenie od brokera funduszy na inwestycję, przy jednoczesnym uiszczeniu depozytu zabezpieczającego. Procent całkowitego wkładu tradera jest określany poprzez poziom dźwigni finansowej. Dla przykładu, dźwignia w stosunku 1:100 określa wysokość depozytu na poziomie 1% całkowitej wartości zlecenia.

Mimo że margin trading wywodzi się z tradycyjnych rynków finansowych, kryptowaluty stały się dla tej formy inwestycji bardzo ciekawą niszą. Na światowym rynku funkcjonują już specjalistyczne platformy, które wspierają tę formę inwestowania. Świetnym przykładem jest polski projekt Geco.one. Polacy od pewnego czasu rozwijają swoją platformę, oferując dźwignię 1:100 na najpopularniejszych kryptowalutach.

Margin trading to przede wszystkim strategia inwestycji krótkoterminowej. Dlatego ważnym aspektem jest brak poślizgu cenowego, wynikającego z różnic kursowych tradycyjnego order booka. Podczas handlu z dźwignią warto zwrócić uwagę, czy dana giełda niweluje takie ryzyko. W przypadku platform takich jak Binance, handel dźwignią opiera się na tradycyjnej giełdzie. Geco.one skupia się natomiast wyłącznie na margin tradingu – tam nie doświadczymy poślizgu cenowego, płynność zapewnia zewnętrzny dostawca.

Zarabianie na Margin Trading

Historia pełna jest opowieści o wielkich zyskach z margin tradingu. Spójrzmy na skalę zysku, w oparciu o poniższy przykład:

  • Kupujemy 10 BTC w cenie $10 000 za sztukę.
  • Łączna wartość inwestycji to $100 000.
  • Do handlu wykorzystamy handel z dźwignią 1:100, co spowoduje, że wymagany depozyt wyniesie nas jedynie $1000.
  • Załóżmy, że BTC zwiększyło swoją cenę o 10% – jest teraz wart $11 000. Podsumujmy nasz rachunek!
    Łączna wartość naszej inwestycji wynosi teraz $110 000 – oznacza to, że dzięki margin trading udało nam się dzięki wkładowi $1000 uzyskać zwrot o wartości $10 000 (bez prowizji). Zwrot z inwestycji wynosi zatem aż 1000%!

Należy jednak pamiętać, że oprócz wielkich sukcesów finansowych, na platformach trafiają się też straty. Dlatego dobrze jest uważnie przemyśleć swoją strategię inwestycyjną. Na pytanie, czy Margin Trading jest zyskowny, odpowiedział Kamal – użytkownik Quora.

Margin trading to miecz o dwóch ostrzach. Jeśli masz rację, co do swojej decyzji inwestycyjnej… handel depozytem zabezpieczającym da Ci więcej niż mógłbyś otrzymać tymi samymi pieniędzmi bez używania dźwigni. Wszystko jednak może się odwrócić, jeśli źle ocenisz inwestycję. Czy w takim razie ktoś powinien się trzymać z dala od margin tradingu? Zdecydowanie nie. Niemniej jednak wskakiwanie do wagonika entuzjastów też nie jest pożądane. Każdy powinien sam osądzić ten temat i wyciągnąć korzyści oraz zagrożenia.

 

Tagi
btc margin trading margin trading zarabianie na margin trading

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.