za
dzwignia finansowa jak dziala

Czym jest i jak działa dźwignia finansowa?

European Halving Party 2024

Rynek kryptowalut rozwija się niezwykle szybko. W ciągu kilku ostatnich lat nie tylko pojawiły się nowe projekty kryptowalutowe, ale także znacząco rozwinął się wachlarz możliwości inwestycyjnych. Mimo że cały czas najpopularniejszą strategią inwestycyjną w świecie kryptowalut jest HODL, to coraz więcej uwagi przyciągają inne narzędzia i instrumenty pochodne, które pewnie wchodzą na rynki zdecentralizowanych aktywów. Jednym z instrumentów wykorzystywanych coraz częściej na rynku kryptowalut jest dźwignia finansowa.

W tym artykule przedstawimy Wam czym jest dźwignia finansowa, a także wytłumaczymy jak działa. Dowiesz się także, jak rozwija się dźwignia finansowa na BTC w Polsce.

Co to jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa to bezpośredni wpływ struktury kapitału, a w konsekwencji kosztów finansowych (odsetek od kredytów i pożyczek – czyli kosztu kapitału obcego), na efektywność wykorzystania kapitałów własnych mierzoną wskaźnikiem rentowności kapitału własnego – ROE” – Wikipedia

Powyższa, encyklopedyczna i finansowa definicja dźwigni może wydawać się nieco przytłaczająca. Narzędzie to nie tylko wykorzystuje się na rynkach kryptowalutowych. Dźwignia jest istotnym narzędziem w finansach przedsiębiorstw i odnosi się do finansowania inwestycji kapitałem obcym. Na potrzeby omawianego zagadnienia przygotowaliśmy nieco uproszczoną interpretację:

Dźwignia finansowa to wykorzystanie pożyczonych środków do sfinansowania zakupu aktywów (na przykład Bitcoina) przy założeniu, że zysk lub odsetki z inwestycji w to dobro przewyższą koszty pożyczki.

dzwignia finansowa schemat

W większości przypadków dostawca długu ustawia pewien limit na to, jak duże ryzyko jest w stanie podjąć. W ten sposób określa się limit dźwigni. W przypadku pożyczek zabezpieczonych aktywami instytucja finansowa wykorzystuje aktywa jako zabezpieczenie do czasu spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę. W przypadku pożyczki przepływowej do spłaty kredytu wykorzystywana jest ogólna zdolność kredytowa firmy.

Jak działa dźwignia finansowa?

Dźwignia działa poprzez wykorzystanie depozytu zabezpieczającego (ang. margin), który zapewnia nam zwiększoną ekspozycję przy danej inwestycji. W praktyce wykorzystujemy tylko część naszego kapitału inwestycyjnego, a pośrednik/kredytodawca pokrywa resztę potrzebnej sumy. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie wykorzystania kapitału własnego podczas inwestycji.

Wysokość wymaganego depozytu finansowego określa wskaźnik dźwigni finansowej – pokazuje jaka część całkowitej inwestycji użytkownik uiszcza w formie depozytu zabezpieczającego. Działa to zgodnie z poniższym przykładem.

dzwignia finansowa przyklad

Spójrzmy na konkretny przykład tego, jak działa dźwignia finansowa na giełdzie.

Trading BTC/USD

Załóżmy, że chcesz kupić 10 BTC w cenie $10 000 za sztukę. Aby móc utworzyć taką pozycję przy pomocy tradycyjnej giełdy, musiałbyś przeznaczyć na to kapitał o wartości $100 000 (zignorujmy prowizje i opłaty). Jeśli po dokonanej transakcji cena Bitcoina wzrośnie o 5% – Twój zysk wyniesie po $500 na każdego posiadanego Bitcoina. W ten sposób zarobisz $5000 ze swojej inwestycji o wysokości $100 000.
Dźwignia 1:100

Ponownie załóżmy, że chcesz kupić 10 BTC w cenie $10 000 za każdy. W przypadku dźwigni finansowej 1:100 (stosunek wysokości depozytu zabezpieczającego do finansowania kapitałem obcym) musisz zapłacić jedynie wartość 1% Twojej całkowitej pozycji ($100 000). Twój wkład wyniesie w takim razie $1000. Jeśli cena Bitcoina wzrośnie o 5%, ponownie zarobisz na inwestycji $5000 – tym razem jednak Twoje koszty wyniosą $1000 ze względu na mniejszą wartość zaangażowanych środków w ramach depozytu zabezpieczającego.

Ryzyko dźwigni finansowej

Dźwignia finansowa to narzędzie, które pozwala na uzyskanie wysokich zysków przy stosunkowo niskim nakładzie kapitału. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie dźwigni finansowej wiąże się z wysokim ryzykiem. W przypadku niepowodzenia inwestycji możemy stracić cały depozyt. A nawet otrzymać debet na naszym koncie – zostaniemy wtedy zmuszeni do pokrycia strat poniesionych przez pośrednika.

Dźwignia finansowa na giełdzie

Dziś coraz więcej podmiotów na rynku kryptowalutowym oferuje margin trading w ramach swoich platform. Platformy te korzystają również z różnego poziomu dźwigni. Jedną z największych i najpopularniejszych platform na świecie, które oferują margin trading jest BitMEX. W ostatnim jednak czasie platforma ta boryka się z wieloma problemami prawnymi (związanymi głównie z KYC). Ponadto uważana jest za narzędzie bardzo zaawansowane – wymagające szczegółowego zapoznania się z funkcjonującymi mechanizmami.

dzwignia finansowa geco one

Mechanizm dźwigni finansowej na BTC rozwija się też w Polsce. Przykładem jest dynamicznie rozwijająca się platforma Geco.one. Ta prosta i przyjazna w obsłudze platforma może pochwalić się obrotem na poziomie ponad miliarda dolarów, a mechanizm dźwigni w stosunku 1:100 dostępny jest dla wszystkich zalistowanych kryptowalut. Ponadto, Geco.one daje gwarancję ochrony przed ujemnym saldem naszego konta (nasza strata nie przekroczy wysokości depozytu zabezpieczającego).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności