za
alipay

Cyfrowy juan ma wspierać AliPay i WeChat

2021-03-26
Wiadomości
Binance Launchpool

Cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego zapewni wsparcie dla głównych usług płatności detalicznych, takich jak AliPay i WeChat Pay. Według urzędnika Ludowego Banku Chin to właśnie jest jej głównym celem.

Cyfrowy juan musi zapewnić stabilność finansową

Mu Changchun, szef instytutu badawczego cyfrowej waluty Ludowego Banku Chin, stwierdził, że chiński cyfrowy juan jest potrzebny do zapewnienia stabilności finansowej na wypadek, gdyby “coś się stało” z AliPay lub WeChat Pay.

Przemawiając podczas panelu dyskusyjnego w czwartek, Mu stwierdził, że Alipay firmy Alibaba i WeChat Pay firmy Tencent stanowią 98% rynku płatności mobilnych w Chinach. Według niego stwarza to pewne ryzyko, gdyby doświadczyły one jakichkolwiek problemów.

Jeśli coś się z nimi stanie, finansowo lub technicznie, z pewnością przyniesie to negatywny wpływ na stabilność finansową Chin. W celu zapewnienia wsparcia dla systemu płatności detalicznych, bank centralny musi podjąć działania i zapewnić usługę cyfrowej waluty banku centralnego.

– powiedział Mu.

Walka z monopolem

Ostatnie uwagi Mu pojawiają się w kontekście rządowych działań przeciwko monopolistycznym praktykom sektora prywatnego w Chinach. Ant Group i Tencent zdominowały krajowy rynek płatności cyfrowych. Na początku marca, chiński regulator antymonopolowy ukarał Tencent grzywną za nieujawnienie państwu swoich przejęć. Wcześniej chińskie władze nie dopuściły do przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej wartej 37 mld dolarów przez Ant Group. Sytuacja miała związek z obawami dotyczącymi wielkości firmy.

Podczas panelu online, Mu wezwał również globalne banki centralne do współpracy w celu zapewnienia, że krajowe waluty cyfrowe są ze sobą kompatybilne.

Cyfrowa waluta dostarczana przez jeden bank centralny nie powinna utrudniać innemu bankowi centralnemu możliwości wykonywania mandatu w zakresie stabilności monetarnej i finansowej

– zauważył Mu.

Chiny aktywnie rozszerzają swoje kompetencje w zakresie CBDC. W lutym PBoC dołączył do Hongkongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zbadać transgraniczne CBDC. Wcześniej, urzędnik w Hong Kong Monetary Authority ogłosił, że regulator i PBoC były na wstępnym etapie pilotowania cyfrowego juana dla płatności transgranicznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności