za
Kraken Bybit

Kraken i Bybit zyskały na upadku FTX

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Okazuje się, że upadek FTX był czymś korzystnym dla co najmniej trzech giełd kryptowalut. W pierwszej połowie 2023 r. Bitget, Kraken i Bybit mogą pochwalić się większymi średnimi miesięcznymi wolumenami transakcji.

Kraken, Bybit i Bitget rosną w siłę

Upadek FTX negatywnie wpłynął na całą branżę kryptowalut. Podważyło to zaufanie do scentralizowanych giełd, powodując, że wielu inwestorów wycofuje się z nich i trzyma swoje środki poza nimi. Niektórzy zapewne zaczęli korzystać ze zdecentralizowanych rozwiązań (DEX).

Bankructwo FTX skłoniło również niektóre platformy do podjęcia dodatkowych działań w zakresie bezpieczeństwa. Z kolei według danych dostarczonych przez firmę analityczną Nansen, największymi wygranymi obecnej sytuacji są giełdy Bitget, Bybit i Kraken. W 1 poł. br. zarejestrowały większe wolumeny obrotu. Przykładowo, na Krakenie doszło do zwiększenia wolumenu transakcji spot o około 14%, a na Bybit zanotowano wzrost o 7%. Na Bitget zanotowano skok z 194 miliardów USD do 204 miliardów USD (instrumenty pochodne, nie rynek spot).

Jednymi z największych przegranych są Bitfinex, Kucoin, Gate.io i OKX. Średni miesięczny wolumen transakcji spot na Bitfinex sześć miesięcy przed upadkiem FTX wyniósł ponad 12 miliardów USD. Pół roku później było to tylko 5 miliardów USD.

Większość giełd odnotowała spadek wolumenu transakcji spot, z godnymi uwagi wyjątkami Bybit i Kraken, którym udało się zwiększyć wolumen

– czytamy w raporcie.

Kraken Bybit

Jak sprawa wygląda w przypadku Binance, jednej z największej giełd? Jej średni miesięczny wolumen transakcji spot spadł z ok. 445 miliardów USD do około 444 miliardów dolarów. Procentowo nie jest to jednak duży spadek.

Dogłębna analiza Nansena oszacowała, że upadek FTX, który miał miejsce w listopadzie 2022 r., zmienił rynek scentralizowanych giełd (CEX). Wiele platform odnotowało rekordowe wypłaty środków, co sugeruje zmniejszenie zaufania ze strony inwestorów. Z drugiej strony jest to dobry sygnał, bowiem pokazuje, że traderzy w końcu nauczyli się, że kryptowalut nie należy trzymać na giełdach.

Kwestie bezpieczeństwa

Upadek FTX miał też inne pozytywne skutki. Binance zwiększyło swój fundusz bezpieczeństwa dot. aktywów użytkowników do 1 miliarda USD. Ma on pomóc wypłacić środki, które zostałyby wykradzione przez hakerów. Bitget podniósł swój fundusz ochronny z 200 do 300 milionów USD. Coinbase, Huobi i OKX podjęły podobne kroki.

Wiele rynków opublikowało również dowód rezerw, aby pokazać, że mają wystarczające środki na pokrycie depozytów klientów. Zrobiły to Binance, Crypto.com, Kraken, Bybit i OKX.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 284,73 USD1,74%
Ethereum logo
EthereumETH
2997,68 USD0,73%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,18%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
563,05 USD0,38%
Solana logo
SolanaSOL
138,94 USD3,37%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,68%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2992,70 USD0,68%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD2,30%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,20 USD6,15%