za
Jesse Powell sec, budynek sec

Jesse Powell twierdzi, że SEC celowo pozwala działać oszustom

European Halving Party 2024

Jesse Powell, były CEO Krakena, jest zdania, że organy regulacyjne w USA działają w dość osobliwy sposób. Pozwalają bowiem rozwijać się na rynku oszustom. Do tego atakują podmioty, które są uczciwe.

Jesse Powell wskazuje na dziwną politykę SEC

Minęło kilkanaście dni, odkąd Kraken, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, przestała świadczyć usługę stakingu klientom z USA i została zmuszona przez SEC do zapłaty 30 milionów USD kary. 

Z decyzją organu regulującego rynek finansowy w USA nie zgadza się były dyrektor generalny Krakena, Jesse Powell. Jego zdaniem władze pozwalają działać oszustom, a utrudniają funkcjonowanie uczciwym przedsiębiorcom.

Choć brzmi to jak typowe narzekanie ukaranego przez urzędników biznesmena, coś jest na rzeczy. W końcu giełda FTX – choć zbudowana na zgniłych fundamentach – działała na rynku przez parę lat. Politycy chętnie przyjmowali od Sama Bankmana-Frieda datki, a sam CEO firmy spotykał się z ważnymi personami z Białego Domu.

Powell widzi w tym wszystkim cyniczny plan, którego celem jest niszczenie kapitału zainwestowanego w ekosystem kryptowalut. To doprowadzi do zastopowania adopcji blockchaina i jednocześnie umożliwi ataki na uczciwe podmioty.

Caitlin Long ujawni kolejną aferę?

Ta mrożąca krew w żyłach teoria nie bierze się jednak z powietrza. To efekt wcześniejszych wydarzeń. Powell i Caitlin Long, CEO Custodia Bank, ostrzegali organy regulacyjne przed niektórymi podejrzanymi transakcjami w branży kryptowalut.

Jesse Powell sec, sec i bitcoin

Long twierdzi, że przekazała “organom ścigania dowody prawdopodobnych przestępstw popełnionych” przez niepodany z nazwy projekt z rynku cyfrowych aktywów. Dodaje też, że przestępczy proceder tajemniczego projektu zaczął się “kilka miesięcy przed tym, jak ta firma upadła” i doprowadziła do wielkich strat swoich klientów. Wiele wskazuje na to, że mogło chodzić o FTX.

Long twierdzi, że konieczne jest uregulowanie rynku i przegłosowanie ponadpartyjnego projektu ustawy, który zagwarantowałby branży kryptowalut rozsądne przepisy. Wskazuje również na to, że firmy z rynku blockchaina powinny działać jak fundusze inwestycyjne w latach czterdziestych XX wieku.

Czy w teorii Powella jest trochę prawdy? Brzmi ona nazbyt fantastycznie. Bardziej prawdopodobne jest to, że urzędnicy w USA podeszli wcześniej do rynku kryptowalut w zbyt liberalny sposób i dziś starają się nadrobić to szkodliwą nadgorliwością.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności