za
Jeffrey Sachs dolar, dolar płonie

Jeffrey Sachs twierdzi, że za kilka lat zobaczymy upadek dolara

Binance Launchpool

Jeffrey Sachs, amerykański ekonomista, który na początku lat 90. współpracował m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, twierdzi, że koniec hegemonii dolara jest bliski. Dodał, że podstawą rozliczeń transgranicznych staną się waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC). Dlaczego tak uważa? Winą obarcza rząd USA, który nadużywa dolara amerykańskiego jako broni geopolitycznej.

Jeffrey Sachs przewiduje koniec hegemonii dolara

Jeffrey Sachs, amerykański ekonomista i profesor na Uniwersytecie Columbia, jest zdania, że będziemy świadkami końca statusu dolara jako dominującej, światowej waluty. W przemówieniu wygłoszonym na 20. dorocznym spotkaniu Klubu Dyskusyjnego Wałdaj Sachs wyjaśnił, że koniec hegemonii dolara amerykańskiego może nastąpić w następnej dekadzie. Głównie z powodu błędnego wykorzystania USD przez jego kraj.

Epoka międzynarodowego systemu finansowego zdominowanego przez dolara dobiega końca, a stanie się to w najbliższej dekadzie

– powiedział.

Co więcej, Sachs podkreślił, że proces ten już trwa, a gospodarka USA odpowiada obecnie za jedynie 15% światowej produkcji. Po II wojnie światowej było to dwukrotnie więcej.

Już wcześniej krytykował politykę USA. Jego zdaniem Stany Zjednoczone „uzależniły się od wykorzystywania systemu finansowego dla osiągnięcia celów geopolitycznych”.

Płonące dolary

CBDC

Ekonomista stwierdził też, że obecny odsetek – 15% światowej produkcji – będzie nadal spadać. Powodem będą jednak też emisje CBDC.

Podstawą płatności staną się waluty cyfrowe banku centralnego

– twierdzi.

Chodzi oczywiście o odpowiedniki dzisiejszych walut fiducjarnych, ale w wersji wyłącznie cyfrowej (bez banknotów i monet). Według badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikowanego w lipcu tego roku, 24 banki centralne wdrożą swoje CBDC do 2030 r. Oficjalnym powodem jest chęć poprawy swoich możliwości rozliczeniowych.

Z kolei według Atlantic Council, zespołu doradców ekonomicznych z siedzibą w USA, 130 krajów reprezentujących 98% światowego produktu krajowego brutto (PKB) bada dziś możliwości CBDC.

Nie tylko Sachs krytykuje to, co robią USA. Jego słowa wpisują się – co jest trochę zaskakujące – w narrację bloku BRICS. Ta grupa państw też twierdzi, że Waszyngton wykorzystuje dolara jako ekonomiczną broń. BRICS chce zatem odpowiedzieć mu wykorzystaniem w handlu międzynarodowym walut innych niż dolar.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności