za
Cykle bitcoina, analityk patrzy na wykres

Cykle bitcoina kluczem do zarobienia pieniędzy na rynku kryptowalut

1,5% dla maluszka

Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie w historii bitcoina. Chodzi m.in. o to, w jakim momencie jego cyklu się znajdujemy. W tym tekście postaramy się przybliżyć czym są i jak zachodzą cykle bitcoina.

Cykle bitcoina: historia BTC dzieli się na bessy i hossy

Spojrzenie na wykres BTC/USD pokazuje jasno: dzieje bitcoina to wzloty i upadki. A dokładniej: hossy i bessy. Hossa oznacza, że rynek kryptowalut pnie się w górę. Bessa to natomiast spadki. Gdy trwa zaawansowana hossa warto sprzedawać kryptowaluty, kiedy na rynku dominuje desperacja – kupno BTC może okazać się biznesem życia.

Wszystko powyższe wydaje się bardzo proste – ot, kupić tanio, sprzedać drogo. I w istocie nie jest to trudne. Pod jednym jednak warunkiem: jesteśmy doświadczonym inwestorem albo chociaż potrafimy trafnie oceniać, na jakim etapie cyklu aktualnie się znajdujemy. Jak tego dokonać?

Oczywiście najprościej jest analizować wykres. Tyle że wyraźne wzrosty występują na nim, gdy bitcoin staje się już “drogi”. Dlatego musimy nauczyć się wyłapywać pewne sygnały zwiastujące hossę wcześniej.

Nastroje inwestorów

Zacznijmy od nastrojów. W czasie bessy te są fatalne, a Bitcoin Fear and Greed Index szoruje po dnie i wskazuje na skrajny strach. Podczas mocnej hossy – ekstremalną chciwość. W czasie trendu bocznego, ale też na początku hossy, możemy zobaczyć, że wskazówka indeksu figuruje na poziomie ok. 50.

Dzisiejsze wskazanie jest niemal idealne. Oznacza to, że na rynku panuje spokój, zaś inwestorzy podchodzą do bitcoina z pewną obojętnością. Historycznie może to jednak oznaczać ciszę przed burzą i zapowiedź mocniejszych wzrostów. Tyle że nie od razu. “Boczniak” i wspomniana nuda mogą bowiem potrwać nawet wiele tygodni. Na rynku zarabiają jednak cierpliwi.

Nastroje możemy też oceniać analizując social media. Jeżeli wielu internautów wieszczy dalsze spadki kursu BTC i to do wręcz absurdalnie niskich poziomów, to znak, że trwa bessa i może nawet jesteśmy blisko dołka. Odwrotne zjawisko – przesadny entuzjazm – to znak, że wkrótce wyrysujemy na wykresie szczyt.

Proponujemy wam zresztą trochę poeksperymentować. Przykładowo, w czasie hossy możecie napisać na Facebooku czy na X komentarz o tym, że kurs bitcoina wkrótce spadnie. Jeżeli inni odpowiedzą wam we wręcz histeryczny sposób, wyśmiewając was, to poważne ostrzeżenie, że koniec podniebnego rajdu jest bliski! Proponowanie z kolei w czasie skrajnej bessy, że najgorsze jest za nami, może spotkać się także z wyśmianiem i sugestią, że jesteśmy naiwni i “zgasimy na tym rynku światło”.

Tradycyjne media nie zawsze mówią prawdę

Poza social mediami warto śledzić również zwykłe media. W czasie skrajnej hossy portale ekonomiczne często cytują wypowiedzi znanych “ekspertów”, którzy także poddają się manii i wieszczą niebotyczne przyszłe ceny BTC. W czasie bessy bez trudu znajdziecie nagłówki o tym, że bitcoin wkrótce będzie niemal bezwartościowy.

Cykle bitcoina, btc, bitcoin

Kurs różnie reaguje na newsy

Kolejną ciekawą obserwacją jest to, że rynek potrafi w czasie bessy i hossy inaczej reagować na dobre i złe wiadomości. Tzw. good newsy w czasie bessy doprowadzą tylko do chwilowego odbicia ceny BTC. W czasie hossy mogą wygenerować nawet solidny, kilkudziesięcioprocentowy skok kursu w czasie doby. Z kolei złe dla rynku wiadomości w czasie hossy raczej nie załamią kursu. W okresie bessy sprawią zapewne, że wasz portfel inwestycyjny na pewien czas mocno się skurczy.

Gdzie jesteśmy?

Poniżej możecie zobaczyć niemal klasyczny schemat bańki:

Źródło: goldenmark.com

Teraz spójrzcie na wykres bitcoina:

Źródło: coinmarketcap.com

Łatwo dostrzec, że kurs BTC powtarza od lat schemat bańki spekulacyjnej. Pytaniem wartym milion dolarów jest tylko to, czy będzie kontynuował ten trend. Jest on do tego powiązany z zachodzącymi co 4 lata halvingami. Jeżeli założymy, że wszystko nadal będzie “szło jak po sznurku”, możemy być dziś w przededniu (rozumianym jako kilkanaście tygodni) mocnych wzrostów.

Powyższy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Jest jedynie próbą obiektywnego opisania rynku kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności