za
Jeffrey Sachs

Jeffrey Sachs twierdzi, że nadchodzi kres dominacji dolara

Według Jeffrey’a Sachsa w ciągu następnej dekady dolar amerykański będzie odgrywał znacznie mniej dominującą rolę niż obecnie. Znany ekonomista wymienił kilka czynników, które osłabią walutę USA.

Jeffrey Sachs mówi o przyszłości dolara

Rola dolara amerykańskiego będzie maleć wraz ze zmniejszaniem się udziału Stanów Zjednoczonych w globalnej gospodarce. Podobny efekt będzie mieć pojawianie się nowych, międzynarodowych środków rozliczeniowych. Taki scenariusz przewiduje profesor ekonomii i dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia, Jeffrey Sachs.

Przemawiając w piątek na internetowej sesji ostatniego dorocznego szczytu Columbia China Summit, Sachs zauważył, że międzynarodowy system płatności obecnie opiera się na dolarze. 60% rozliczeń handlu zagranicznego jest przeprowadzanych lub denominowanych w amerykańskiej walucie. Jednocześnie udział USA w światowej gospodarce wynosi około 15% pod względem zakupów. Rola dolara jest zatem znacznie większa niż rola gospodarki USA. Dolar odzwierciedla, zdaniem eksperta, potęgę Stanów Zjednoczonych w XX wieku. Tyle że ma się to zmienić.

Cytowany przez chińską agencję informacyjną Xinhua, Jeffrey Sachs zwrócił również uwagę, że Stany Zjednoczone zamieniają swoją walutę w broń polityczną. Konfiskują bowiem rezerwy walutowe Rosji, Wenezueli i Iranu. W efekcie wiele krajów odwraca się od dolara. Państwa te “nie ufają Amerykanom i myślą, że Stany Zjednoczone skonfiskują ich walutę, zwłaszcza jeśli wejdą w jakiś spór z USA”, dodał ekspert.

Ekonomista zauważył ponadto, że obecna rola waluty amerykańskiej wynika w dużej mierze z systemu bankowości komercyjnej opartego na dolarach, ponieważ płatności zwykle rozliczają banki komercyjne. Sachs jest jednak przekonany, że w przyszłości rolę tę przejmą CBDC.

Cyfrowy juan wyprze dolara?

Nie jest wykluczone, że zagrożeniem dla dolara będzie cyfrowy juan. CBDC Chin jest dziś testowane w kilku regionach kraju. Sachs uważa, że ostatecznie stanie się międzynarodowym systemem płatności dla transakcji międzykontynentalnych.

Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Indie i RPA od dawna szukają alternatywnych systemów płatności. Nie chcą bowiem korzystać z systemu bankowego opartego na dolarach amerykańskich. Sachs powiedział, że jest to dla niego zrozumiałe. Podsumował, że rola dolara amerykańskiego zmniejszy się, ale znaczenie juana, rupii, rubla i innych walut wzrośnie.

Jeffrey Sachs jest znany ze swojej pracy jako doradca ekonomiczny rządów od Ameryki Łacińskiej po Europę Wschodnią, gdzie wspierał przejście od socjalizmu do gospodarki rynkowej. Był też faktycznym twórcą “planu Balcerowicza”.

W podobnym tonie co on, wypowiedział się ostatnio Robert Kiyosaki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności