za
kryptowaluty podatki

Kryptowalutowi inwestorzy nie płacą podatków?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Tylko 4,09% inwestorów kryptowalutowych w Finlandii zapłaciło w zeszłym roku podatki. To samo zrobiło 0,03% ich odpowiedników z Filipin. To nie koniec tego typu danych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez szwedzką firmę podatkową Divly, tylko 0,53% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie zapłaciło w zeszłym roku podatki.

Podatki i śmierć

Ponoć na świecie są tylko dwie pewne rzeczy – podatki i śmierć. Okazuje się, że kryptowalutowi inwestorzy są innego zdania i… nieszczególnie chętnie płacą daninę dla państwa.

Divly w ramach swojego badania przeanalizowało sytuację w 24 krajach. Celem było ustalenie tego, ile osób w każdym regionie zapłaciło w 2022 r. podatki. Wyniki uzyskano po przeanalizowaniu związku między liczbą osób, które zadeklarowały w swoich zeznaniach podatkowych handel kryptowalutami, a liczbą wyszukiwań słów kluczowych związanych z podatkami. Uwzględniono też liczbę posiadaczy kryptowalut w każdym kraju.

I tak okazało się, że fińscy inwestorzy wydają się być najbardziej uczciwi, ale nadal tylko 4,09% z nich rozliczyło się z fiskusem. Ich koledzy z Włoch zrobili to w jeszcze mniejszej skali – 0,26%. Filipiny to zaś kraj o najniższym wskaźniku płatności podatków na całym świecie, wynoszącym zaledwie 0,03%.

Podsumowując, analiza wykazała, że prawie 95,5% inwestorów kryptowalut nie zapłaciło podatków w 2022 r.

Pozostaje jednak pytanie, czy obrana przez Divly metodologia jest właściwa. Nie każdy kto płaci podatki, szuka o nich informacji w sieci. Do tego dochodzą kwestie prawne, które umożliwiają nie płacenie daniny (o tym poniżej).

Prawo a podatki

Jeżeli jednak nawet uznamy, że wyniki te są trochę zaniżone, to i tak sugeruje to, że wielu inwestorów nie płaci podatków. Podpowiadamy jednak, by uczciwie rozliczać się z fiskusem, bowiem potencjalne sankcje mogą być bolesne dla naszych kieszeni.

Warto też przyjrzeć się innemu badaniu, które zostało przeprowadzone przez Coincub. Okazało się, że Niemcy mają najlepsze ustawodawstwo podatkowe dotyczące kryptowalut. Władze uznały tam, że sprzedaż aktywów cyfrowych, które są w posiadaniu jednej osoby przez dłużej niż jeden rok, jest wolna od podatku. Czyni to z tego kraju idealne miejsce do rozliczania się z fiskusem dla hodlerów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności