za

Prokuratura chce przejąć kryptowaluty Do Kwona

Aresztowany założyciel Terraform Labs, Do Kwon, któremu władze Korei Płd. i USA postawiły zarzuty, nie ma ponoć w swojej ojczyźnie żadnych możliwych do zidentyfikowania aktywów. Taką informację podali w piątek prokuratorzy z tego kraju.

Do Kwon jest milionerem?

Południowokoreańscy prokuratorzy twierdzą, że dziewięciu byłych i obecnych dyrektorów Terraform Labs bezprawnie przejęło ze swojego projektu aż 414,5 miliarda wonów koreańskich (314,2 miliona USD) w różnych aktywach (w tym kryptowalutach). Dodają, że z tego około 91,4 miliarda wonów należy do Do Kwona. Problem w tym, że aktywa te nie znajdują się pod ich kontrolą.

Prokuratura tymczasowo zajęła aktywa należące do współzałożyciela Terraform, Shina Hyuna-seunga, znanego również jako Daniel Shin. Chodzi o nieruchomości i samochody. Prokuratorzy twierdzą bowiem, że Shin uzyskał dzięki firmie nielegalne dochody w wysokości ponad 154 miliardów wonów.

Prokuratorzy podejmują jednak działania, które mają na celu przejęcie majątku po Terraform. Zwrócili się do Binance i innych giełd o zamrożenie kryptowalut, które rzekomo należą do Shina. Ponoć jak na razie Binance nie odpowiedziało na tę prośbę.

We wrześniu prokuratorzy powiedzieli, że poprosili OKX i KuCoin o zamrożenie 39 miliardów wonów (29,6 miliona USD) w kryptowalutach należących do byłego szefa Terraform Labs. Chodziło o środki, które zostały zdeponowane na obu giełdach za pośrednictwem cyfrowego portfela Luna Foundation Guard. Do Kwon przekazał wtedy na Twitterze, że nigdy nie korzystał ani z KuCoin, ani z OKX.

Walka o Kwona

Obecnie Korea Południowa i Stany Zjednoczone wysłały do władz Czarnogóry wnioski o ekstradycję Kwona. Jak na razie ten pozostaje jednak w kraju, gdzie został aresztowany z powodu posługiwania się sfałszowanym paszportem. Wiele wskazuje na to, że nim zostanie przekazany do USA albo swojej ojczyzny, odsiedzi wyrok w czarnogórskim zakładzie karnym.

Z kolei południowokoreański sąd w marcu po raz drugi odrzucił wniosek prokuratorów o wydanie nakazu aresztowania Daniela Shina. Sędzia nie uważa go za osobę, która może uciec za granicę, tak jak zrobił to Kwon.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności