za
prokurator generalny kryptowaluty

Prokurator Generalny Rosji chce, by giełdy kryptowalut podawały władzom dane swoich klientów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Giełdy kryptowalut muszą przekazywać informacje o użytkownikach organom ścigania, twierdzi Prokurator Generalny Rosji. Jak dodał, obieg kryptowalut w Federacji Rosyjskiej musi zostać uregulowany, aby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy.

Giełdy kryptowalut muszą współpracować z władzami

Według szefa Prokuratury Generalnej Igora Krasnowa firmy świadczące usługi dot. kryptowalut powinny być zobowiązane do udostępniania władzom informacji o swoich użytkownikach. Uważa również, że samo przyznanie kryptowalutom statusu “własności ” nie wystarczy do walki z praniem pieniędzy.

Cytowany przez magazyn „Financial Security”, wydawany przez rosyjski organ nadzoru finansowego Rosfinmonitoring, urzędnik wyjaśnił też, że obecna, trudna sytuacja geopolityczna zwiększa ryzyko wykorzystania luk w zabezpieczeniach związanych z aktywami cyfrowymi.

Krasnow zaapelował również o dodanie kryptowalut do systemu rosyjskiego prawa karnego, w tym uznanie, że mogą one być przedmiotem przestępstwa, a także ustanowienie procedur ich zajęcia, przechowywania i konfiskaty przez państwo.

prokurator generalny kryptowaluty

Brak jasnych regulacji

Aktywa kryptowalutowe nie zostały jeszcze kompleksowo uregulowane w Rosji, gdzie ustawodawcy i inni urzędnicy nadal zastanawiają się nad tym, jak podejść do tego rynku. Większość instytucji w kraju opowiada się za restrykcyjną polityką, uniemożliwiającą swobodny obrót tokenami i cyfrowymi walutami, przy jednoczesnym zalegalizowaniu niektórych rodzajów działalności związanych z blockchainem, takich jak mining, a także płatności transgraniczne i handel przy użyciu kryptowalut. Chcą tego dokonać w ramach “specjalnych reżimów prawnych”.

Projekt ustawy o kopaniu kryptowalut jest nadal rozpatrywany w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu. Media ujawniły w zeszłym miesiącu, że ustawodawcy rozważają wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla górników unikających podatków i niezgłaszających rządowi swoich aktywów cyfrowych.

Propozycja, pochodząca od ministerstwa finansów, wywołała reakcję rosyjskiego stowarzyszenia, które reprezentuje rynek kryptowalut. To poprosiło o dokładne wyjaśnienia dot. projektu i ostrzegło, że jeśli Moskwa utrzyma swoje twarde stanowisko w sprawie przepisów regulujących branżę, Rosja może pozostać w tyle za innymi krajami.

Co ciekawe, jesienią 2021 r. pozytywnie na temat kryptowalut wypowiedział się prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem kryptowaluty mogą w przyszłości funkcjonować jako jednostki rozliczeniowe i środki płatnicze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności