Władimir Putin pozytywnie wypowiada się o kryptowalutach

Bitcoin Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że kryptowaluty mogą w przyszłości funkcjonować jako jednostki rozliczeniowe i środki płatnicze. Władimir Putin mówi […]

bitbay zonda

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że kryptowaluty mogą w przyszłości funkcjonować jako jednostki rozliczeniowe i środki płatnicze.

Władimir Putin mówi o kryptowalutach

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wypowiedział się na temat kryptowalut. Przyznał że mogą one służyć jako środek wymiany i narzędzie do płatności transgranicznych.

W wywiadzie dla CNBC, który został w całości opublikowany na stronie Kremla, Putin zauważył, że bitcoin i inne kryptowaluty mogą pewnego dnia zostać wykorzystane jako jednostka rozliczeniowa.

Polityk dostrzega też potencjał kryptowalut w sektorze płatniczym. Zauważył jednak, że ze względu na wyjątkowo niestabilny charakter tej klasy aktywów jest „jeszcze za wcześnie”, aby definitywnie powiedzieć, że zastąpią one dolara amerykańskiego przy rozliczaniu handlu ropą.

Jest za wcześnie, aby o tym mówić, ponieważ kryptowaluta oczywiście może być jednostką rozliczeniową, ale jest bardzo niestabilna. Aby przenosić środki z miejsca na miejsce – tak [nadaje się to tego], ale handel, nie mówiąc już o handlu surowcami energetycznymi, moim zdaniem jest jeszcze przedwczesny – powiedział.

Putin dodał, że kryptowaluty nie są zabezpieczone żadnymi materialnymi aktywami, co zwiększa jego sceptycyzm wobec wykorzystywania ich do handlu ropą.

Prezydent zauważył jednak też, że inwestycje w aktywa cyfrowe dokonywane przez znane osoby, takie jak Elon Musk, są mądrymi posunięciami.

Władimir Putin

Prezydent Rosji jest też optymistą, jeśli chodzi o przyszłość kryptowalut. Jego zdaniem jest wystarczająco dużo miejsca, aby wschodząca klasa aktywów rozwinęła się do punktu, w którym zostanie wybrana jako godna alternatywa dla dolara amerykańskiego w handlu surowcami energetycznymi, takimi jak ropa.

– Wszystko to się rozwija, wszystko ma prawo istnieć. Zobaczymy, co wydarzy się dalej. Może kiedyś [kryptowaluta] będzie w stanie okazać się środkiem akumulacji. Widzimy, że obraz się zmienia. Dziś jest trochę za wcześnie – dodał.

Rosja to nie Chiny

Rosja może nie jest najbardziej sprzyjającym kryptowalutom krajem na świecie, ale nadal nie jest tak surowa dla branży jak Chiny.

Chociaż władze Kremla próbują przeforsować nowe rozporządzenie mające na celu ograniczenie inwestycji kryptowalutowych dokonywanych przez nieakredytowanych inwestorów, rosyjski wiceminister finansów wyjaśnił, że kraj nie zakaże bitcoinów.

Tagi

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.