za
Interpol publikuje międzynarodową czerwoną notatkę w sprawie Do Kwona

Do Kwon został aresztowany

bitcoin halving party

Były CEO i założyciel Terry, Do Kwon, został dziś aresztowany na terenie Czarnogóry. Informację przekazał Filip Adzic, minister spraw wewnętrznych kraju.

Do Kwon aresztowany

Wiele wskazuje na to, że Do Kwon, został aresztowany dzisiaj w Podgoricy, największym mieście i stolicy Czarnogóry. Zatrzymano go na lotnisku ze „sfałszowanymi dokumentami”. Serwis informacyjny Yonhap News Agency przekazał też, że władze potwierdziły już jego tożsamość. Jednocześnie Narodowa Agencja Policji Korei Południowej twierdzi, że ​​nadal czeka na „informacje o odciskach palców”. Ma niebawem otrzymać je od władz Czarnogóry. Pozwoli to w pełni zweryfikować, czy aresztowana osoba to w rzeczywistości Do Kwon.

Były CEO Terry zapewne podróżował za pomocą “sfałszowanych dokumentów”, bowiem południowokoreańscy prokuratorzy już w październiku 2022 r. unieważnili jego paszport.

Od dawna spekulowano na temat tego, gdzie Kwon się ukrywa. Od grudnia 2022 r. południowokoreańscy prokuratorzy twierdzili, że znajduje się w Serbii. Miało to sens, bowiem do dziś oba kraje – Korea Płd. i Serbia – nie zawarły ze sobą umowy ekstradycyjnej. Założyciel Terry zapewne o tym wiedział.

Choć Czarnogóra nie ma umowy ekstradycyjnej z Koreą Płd., ma zawarte tego typu porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. W przeszłości realizowała wnioski o ekstradycję obywateli USA. Kraj ten współpracuję również z Interpolem w tego typu kwestiach.

Do Kwon spędził w przeszłości dużo czasu w Stanach Zjednoczonych, ale nie jest jasne, czy jest obywatelem, czy stałym rezydentem tego państwa. W lutym 2023 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Kwona o „zorganizowanie wielomiliardowego oszustwa związanego z aktywami kryptowalutowymi, obejmującego algorytmicznego stablecoina i inne papiery wartościowe”. Departament Sprawiedliwości USA bada również rolę Kwona w upadku ekosystemu Terra Luna. Na terytorium Stanów Zjednoczonych nie wniesiono jednak przeciwko niemu żadnych skarg.

Kryptowalutowy przestępca

Dlaczego Kwona ścigają organy? Chodzi o jego rolę w upadku ekosystemu Terra Luna (LUNC) i Terra USD (USTC), który doprowadził do krachu na rynku kryptowalut. Były przedsiębiorca jest poszukiwany przez organy regulacyjne w Korei Południowej, Singapurze i Stanach Zjednoczonych.

We wrześniu 2022 r. Interpol wydał w sprawie aresztowania Kwona “czerwoną notę“, sygnalizując, że stawiane mu zarzuty są na tyle poważne, że zasługują na rangę międzynarodową.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności