za
Do Kwon zarzuty

Do Kwon usłyszał zarzuty

Binance Launchpool

Wczoraj wieczorem pisaliśmy o tym że były dyrektor generalny Terry, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Teraz dowiadujemy się, że zaledwie kilka godzin po jego zatrzymaniu usłyszał od prokuratorów federalnych z Nowego Jorku zarzuty.

Do Kwon z zarzutami

W pozwie podpisanym przez prokuratora Stanów Zjednoczonych, Damiana Williamsa, 31-letni przedsiębiorca został oskarżony o liczne oszustwa związane z rynkiem finansowym i manipulacje rynkowe.

Jak pisaliśmy wczoraj, Czarnogóra nie ma podpisanej umowy ekstradycyjnej z Koreą Płd., więc przeniesienie Kwona z powrotem do jego ojczyzny może być trudne ze względów prawnych. Tego typu porozumienie z tym europejskim krajem mają jednak zawarte Stany Zjednoczone. Tu pojawiała się kolejna komplikacja: na terenie USA nie doszło do rejestracji żadnej skargi na byłego szefa Terry. Innymi słowy, ani jeden Amerykanin nie miał względem niego roszczeń dot. upadku jego projektu. Prokuratorzy z USA i z tym sobie poradzili. Twierdzą, że mogą zająć się sprawą Kwona ponieważ podczas wywiadu telewizyjnego dot. Terry, który był transmitowany na terenie Southern District of New York, “złożył on szereg fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń”.

Biznesmenowi zarzuca się też to, że kłamał w kwestii dot. trwałego powiązania stablecoina Terry z kursem dolara amerykańskiego. Do tego dochodzi jego rzekomy plan manipulacji ceną kryptowaluty projektu.

Do Kwon zarzuty

Zarzuty karne w Czarnogórze

To jednak nie koniec problemów Kwona. Według czarnogórskiej gazety Pobjeda, także krajowa prokuratura Czarnogóry może wkrótce wnieść oskarżenie przeciwko południowokoreańskiemu przedsiębiorcy za używanie przez niego sfałszowanych dokumentów tożsamości. To przestępstwo wynikające z art. 412 ust. 2 czarnogórskiego kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Podczas przeszukania bagażu Kwona znaleziono również sfałszowany belgijski paszport.

Do aresztowania byłego CEO Terry doszło wczoraj. Informację tę przekazał Filip Adzic, minister spraw wewnętrznych Czarnogóry. Wtedy jeszcze opinii publicznej podano tylko, że aresztowano osobę podejrzaną o bycie byłym szefem Terry. Do zatrzymania doszło na lotnisku w Podgoricy. Kwon próbował wylecieć do Dubaju. Na tym etapie czekano jeszcze na “informacje o odciskach palców”, które miały ostatecznie potwierdzić tożsamość biznesmena.

Najbardziej zainteresowany był poszukiwany blisko rok – od wiosny 2022 r. – choć południowokoreańscy prokuratorzy wydali formalny nakaz aresztowania Kwona dopiero 14 września. Niedługo potem Interpol wystawił czerwoną notę dot. jego aresztowania. Na początku tego roku swoje zarzuty względem biznesmena sformułowały władze USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności