za

Iran zaatakował Izrael. Kurs bitcoina spadł

1,5% dla maluszka

Wczoraj pisałem na łamach Bitcoin.pl o tym, że kurs bitcoina zaczął spadać w czasie, gdy rosło ryzyko wybuchu wojny Izrael-Iran. W nocy z soboty na niedzielę doszło do ataku dronowego na to pierwsze państwo. Teheran postanowił odpowiedzieć na zeszłotygodniowy zamach w Syrii. Kurs bitcoina również zareagował na te wydarzenia.

Kurs bitcoina spada w odpowiedz na atak Iranu

Od razu uspokoję: sytuacja na wykresie BTC nie wygląda tragicznie. Jesteśmy po zdrowej korekcie. Dziś 1 BTC kosztuje ok. 64 500 USD, co przekłada się na 7% spadku w skali tygodnia i 4,5% od wczoraj. To nadal daleko choćby od covidowego krachu z marca 2020 r., ale kryptowaluta rozczarowała w inny sposób.

Wiele osób uważa, że bitcoin to zabezpieczenie przed wybuchem poważnej wojny. I faktycznie, kryptowalutę łatwiej transportować niż np. złote monety. Wystarczy skrawek papieru z nadrukowanym kluczem prywatnym. Tyle że ten kawałek papieru musi pomóc przenieść nam wartość. Teraz wiemy, że w momencie wybuchu dużej wojny niekoniecznie tak będzie.

Wczoraj w nocy Iran postanowił zaatakować Izrael dronami. Była to odpowiedź Teheranu na atak na placówkę dyplomatyczną w Damaszku w Syrii, w czasie którego zginęło m.in. dwóch irańskich generałów.

Dyplomacja USA zaczęła szybko działać. Prezydent Joe Biden powiedział publicznie, że jego kraj będzie bronił Izraela. Inni dyplomaci podkreślali, że chodzi o obronę – Amerykanie nie wspomogą działań ofensywnych. Sam Iran przekazał, że nie chce dalszej eskalacji.

Sprawę można uznać za zakończoną. Jeśli jednak izraelski reżim popełni kolejny błąd, odpowiedź Iranu będzie znacznie ostrzejsza

przekazała irańska misja przy ONZ.

Czy najgorsze za nami?

To, by nie doszło do wybuchu pełnoskalowej wojny, jest w interesie USA. Powód? Wymogłoby to na Waszyngtonie pomaganie kolejnemu swojemu sojusznikowi. W kontekście przygotowań Amerykanów do potencjalnej wojny z Chinami o panowanie nad Pacyfikiem nie byłoby to w smak elitom z Kongresu i deep state. Zapewne więc wszystko rozejdzie się do paru dni po kościach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności