za
indonezja

Bank Indonezji chce walczyć z bitcoinem za pomocą CBDC

2021-12-06
CBDC

Bank centralny Indonezji ma zamiar wyemitować cyfrową formę swojej narodowej waluty. Ma to być sposób na “walkę” z prywatnymi cyfrowymi aktywami. Instytucja finansowa uważa, że CBDC byłoby bardziej “wiarygodne” niż bitcoin lub altcoiny.

Indonezja i jej wysiłki w zakresie CBDC

Bank Indonezji (BI) – bank centralny kraju – przedstawił swoje plany wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na początku tego roku. W maju, prezes Perry Warjiyo zapewnił, że trwają już prace nad projektem. Nie ujawnił jednak konkretnej daty premiery.

Wówczas BI zauważył, że podczas pandemii COVID-19, mieszkańcy przestawili się z gotówki na płatności cyfrowe. W związku z tym, według instytucji CBDC, które jest monitorowane i kontrolowane przez władze, byłoby najlepszą opcją dla tej transformacji monetarnej.

Według ostatnich doniesień Bloomberga, Bank Indonezji ma teraz inny powód do emisji cyfrowej rupii. Chce w ten sposób “walczyć” z kryptowalutami, które wywierają poważny wpływ na krajową sieć finansową. Juda Agung – asystent gubernatora w banku – powiedział, że CBDC jest bardziej wiarygodną opcją niż bitcoin, ether i reszta prywatnych cyfrowych aktywów:

CBDC byłoby jednym z narzędzi do walki z kryptowalutami. Zakładamy, że ludzie uznaliby CBDC za bardziej wiarygodne niż kryptowaluty. CBDC byłoby częścią wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu wykorzystania kryptowalut w transakcjach finansowych.

W międzyczasie, do końca 2021 roku rząd Indonezji zamierza stworzyć dedykowaną giełdę cyfrowych aktywów. W kraju tym żyje ponad 7 milionów krypto inwestorów, którzy przeprowadzili już transakcje warte powyżej 30 miliardów dolarów. Dla porównania, w 2020 roku w branżę blockchain zainwestowało dwa razy mniej osób.

indonezja

Kryptowaluty są “Haram” w Indonezji

Kilka tygodni temu National Ulema Council (MUI) – najwyższy organ islamskich uczonych w Indonezji – wykazał negatywne stanowisko wobec kryptowalut. Organizacja uznała wszystkie krypto operacje za “haram”, czyli zakazane.

Asrorun Niam Soleh stwierdził, że odrzucenie wynika z tezy, że bitcoin i alternatywne monety są pełne “niepewności, zakładów i szkód”. Niemniej jednak, przewodniczący Komisji, Fatwy MUI, wyjaśnił, że cyfrowe aktywa mogą być przedmiotem obrotu jako towar, jeśli jest to zgodne z prawem szariatu i pokazuje “wyraźną korzyść”.

Populacja Indonezji to 273 milionów osób. Jest to więc najbardziej zaludnione państwo zamieszkałe przez większość muzułmańską.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności