indonezja cbdc

Indonezja planuje wprowadzić CBDC

CBDC
bitbay zonda

Według wtorkowego raportu Reuters, Bank Indonezji (BI) planuje uruchomić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Instytucja póki co ocenia, którą platformę wykorzystać.

Indonezja dołącza do wyścigu CBDC

Wiele banków centralnych rozważa obecnie opracowanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Wszystko po to aby przyspieszyć tempo adopcji cyfrowych płatności i zmodernizować system finansowy. Do krajów tych należą Korea Południowa, Tajlandia, Stany Zjednoczone, Chiny, Gruzja oraz wiele europejskich państw itp. Teraz do wyścigu CBDC dołączył też Bank Centralny Indonezji.

Gubernator BI – Perry Warjiyo oświadczył, że rupia indonezyjska jest jak na razie jedyną legalną walutą płatniczą w Indonezji. Bank Indonezji będzie aktywnie dążył do wzmocnienia cyfrowej tarczy metodą regulacji transakcji gotówkowych i za pomocą kart.

Od 2017 roku rząd Indonezji całkowicie zakazał kryptowalut do celów płatniczych. Nie zakazał jednak transakcji między kryptowalutami. BI planuje uruchomienie cyfrowej rupii jako jedynego legalnego cyfrowego narzędzia płatniczego. Warjiyo stwierdził, że:

Rupia była jedyną legalnie akceptowaną walutą do płatności, a BI będzie regulować cyfrową rupię w taki sam sposób, w jaki reguluje banknoty i transakcje dokonane przy pomocy karty.

Zgodnie z oficjalnymi dokumentami, BI nie zdecydowało jeszcze o konkretnym czasie emisji cyfrowej waluty. Mimo to, rynek wierzy, że odbędzie się to wkrótce. Jest to bowiem krok niezbędny do zrealizowania cyfrowej transformacji kraju zapisanej w planie System 2025.

Walka z cyfrową bankowością

Indonezja wdroży CBDC głównie po to, aby poradzić sobie z gwałtownym rozwojem cyfrowej bankowości. Według danych z BI, częstotliwość transakcji na tego typu platformach wzrosła w kwietniu o 60,3% w skali roku. Przetworzone zostało 570 milionów transakcji. Ich wartość wzrosła o 46% do 3 114,1 bilionów rupii (217,4 mld USD).

Oprócz Indonezji, inne kraje również przyspieszają rozwój swoich CBDC. W poniedziałek, Bank Korei ogłosił, że poszukuje partnera technologicznego, który pomógłby mu w rozwoju cyfrowej waluty.

Tymczasem Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zamierza opublikować dokument konsultacyjny dot. CBDC latem tego roku. Minister finansów Jamajki Nigel Clarke ogłosił, że kraj ten zamierza wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego w 2022 roku.

Tagi
Bank Indonezji cbdc cyfrowa waluta banku centralnego Indonezja korea reuters Rupia

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.