Prezes Rezerwy Federalnej: USA nie boją się cyfrowego juana

2021-04-29 Ekonomia Wiadomości

Chiński bank centralny – Ludowy Bank Chin (PBoC) – przyspieszył swoje wysiłki w celu wprowadzenia na rynek cyfrowego juana. Stany […]

Chiński bank centralny – Ludowy Bank Chin (PBoC) – przyspieszył swoje wysiłki w celu wprowadzenia na rynek cyfrowego juana. Stany Zjednoczone nie są w tej chwili zbytnio zaniepokojone rozwojem chińskiego CBDC, powiedział prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Prezes Rezerwy Federalnej: USA pracują w swoim tempie

W środę, 29 kwietnia, prezes Fedu, Jerome Powell, powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą naśladować chińskiego modelu CBDC i będą prowadzić badania we własnym tempie. Przekazał, że Stany Zjednoczone nie przyspieszą niepotrzebnie procesu cyfryzacji dolara, ale raczej skupią się na unikaniu błędów w tym procesie.

O wiele ważniejsze jest, aby zrobić to dobrze, niż zrobić to szybko – wyjaśnił politykę Fedu.

Takie podejście jest zrozumiałe. Z drugiej strony niektórzy analitycy rynkowi uważają, że Stany Zjednoczone już teraz wyprzedzają Chiny pod kątem cyfryzacji waluty. Uważają tak temu, że większa część handlu kryptowalutami odbywa się obecnie w stablecoinach z ustaloną wartością w USD.

prezes Rezerwy FederalnejCzy cyfrowy juan jest zagrożeniem dla dolara?

Jeszcze inaczej na sprawę patrzą osoby, które krytykują USA za dotychczasową bierność na polu CBDC. Niektórzy krytycy twierdzą, że sytuacja jest inna, niż mówi Powell, a cyfrowa waluta giganta gospodarczego, jakim są już od wielu lat Chiny, może potencjalnie zagrozić dominacji dolara w światowym handlu. W rozmowie z Asia Financial Times Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo Bank, powiedział:

Wyzwaniem [dla Pekinu] jest dolar amerykański jako jedyna prawdziwa światowa waluta rezerwowa, ponieważ Chiny chcą zastąpić dolara amerykańskiego w swoich stosunkach handlowych ze światem zewnętrznym za pomocą cyfrowego juana. Udane wdrożenie [CBDC] może być najbardziej doniosłą zmianą w globalnym systemie monetarnym od czasu stworzenia systemu z Bretton Woods.

Z kolei według analityków banku Goldman Sachs, cyfrowy juan może przejąć aż 15% całkowitego rynku płatności, ale stanie się to w ciągu 10 lat. Obecnie dolar amerykański stanowi 60% światowych rezerw walutowych według MFW. Chiński juan wnosi tylko 2,25%.

Możliwe, że chińskie CBDC pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.

Tagi
aktywa cyfrowe cbdc Jerome Powell jerome powell cbdc USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.