za
Chiny BTC

Chiny zakazują instytucjom korzystania z BTC

2021-05-19
Bitcoin
European Halving Party 2024

Wykres Bitcoina ocieka krwią. Na sytuację duży wpływ mogą mieć Chiny. Państwo Środka zakazało właśnie instytucjom finansowym korzystania z kryptowalut.

Chiny vs. BTC

Kurs Bitcoina spadł poniżej 40 000 USD. Kryptowaluta jest najtańsza od lutego. Powód? Mogą być to słynne już antybitcoinowe tweety Elona Muska. To jednak nie koniec. Ludowy Bank Chin wydał właśnie oświadczenie dotyczące kryptowalut. Chiny ogłosiły, że niezależne cyfrowe waluty oparte na blockchainie nie mogą być używane jako metody płatności. Dlaczego? Nie są, zdaniem urzędników, prawdziwymi walutami.

Ma to pewne implikacje. Instytucje finansowe i firmy płatnicze nie mogą oferować usług powiązanych z kryptowalutami.

Kurs Bitcoina spada

Kurs BTC spada od wczoraj. W momencie pisania tych słów za 1 BTC trzeba zapłacić 35 350 USD, czyli 18 proc. mniej niż wczoraj i 37 proc. mniej niż tydzień temu.

Można na tę sytuację patrzeć dwojako: z jednej strony to nadal sporo więcej niż ATH z 2017 r. (20 000 USD), z drugiej to bolesna nauka dla nowych inwestorów BTC, którzy weszli na ten rynek niedawno.

Nie wiadomo, czy to już koniec hossy, czy tylko poważna korekta na wzór tej z 2017 r.. Wtedy Bitcoin spadł o ok. 40 proc., ale parę tygodni później ponownie zaczął rosnąć i ostatecznie kosztował aż 20 000 USD.

Chiny BTC

Plany Chin

Chiny uderzają w Bitcoina nie pierwszy raz. Teraz jednak ich polityka może dot. planów emisji cyfrowego juana. Nad projektem cyfryzacji swojej waluty Pekin myśli od kilku lat, ale prace przyspieszyły dopiero stosunkowo niedawno.

W Państwie Środka trwają już nawet zaawansowane testy dot. cyfrowego juana. W kilku miastach mieszkańcy mogą nim płacić w lokalnych sklepach.

Cyfrowy juan ma już zresztą status prawnego środka płatniczego. Z perspektywy użytkownika płatności za jego pomocą nie różnią się od tych zawieranych na platformach płatniczych, takich jak Alipay czy WeChat. Problemem jest jednak jego technologia. Biorąc pod uwagę politykę inwigilacji, jaką prowadzi rząd Chin, można obawiać się, że waluta posłuży dokładnemu przyglądaniu się konsumentom, w tym ich nawykom, a nawet życiu prywatnemu.

Ponadto projekt ma pomóc Chinom uderzyć w dolara i umożliwić obchodzenie sankcji, które Waszyngton nakłada na wrogie sobie państwa.

Możliwe, że nowa decyzja Pekinu to przymiarka do wprowadzenia e-juana na rynek i oczyszczenie pola dla tej cyfrowej waluty.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności