za
korea cbdc

Bank of Korea poszukuje partnera technologicznego w swoim programie dot. CBDC

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Program pilotażowy dot. cyfrowej waluty Korei Południowej ma potrwać od sierpnia do grudnia 2021 r. Obecnie Bank of Korea poszukuje partnera technologicznego do zaprojektowania swojej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Bank of Korea bada temat CBDC

Bank centralny Korei Południowej – Bank of Korea – posuwa się naprzód ze swoimi krajowymi planami dot. emisji waluty cyfrowej. Obecnie szuka dostawcy technologii, który zaprojektuje pilotażową platformę dla CBDC.

Bank of Korea ogłosił już oficjalnie, że rozpoczął procedurę przetargową w celu wyboru partnera technologicznego. Zadaniem tego ostatniego będzie zbadanie praktycznych aspektów wprowadzenia na rynek cyfrowej waluty banku centralnego, na razie w środowisku testowym. Informację podał w poniedziałek Reuters.

Bank dodał, że najnowszy ruch jest odpowiedzią na szybkie zmiany, jakie zachodzą w globalnym systemie finansowym.

Udział transakcji gotówkowych znacznie spada. Kroki, które teraz podejmujemy, to przygotowanie się na zmiany w systemie rozliczeń płatności

– dodano.

Według raportu Reutersa, pilotażowa platforma CBDC banku Korei Płd. będzie zawierała symulacje działania w systemie banków komercyjnych i punktów sprzedaży detalicznej, a także narzędzia do testowania płatności za pośrednictwem telefonów komórkowych, przelewów i tworzenia depozytów. Program pilotażowy ma potrwać w okresie od sierpnia do grudnia 2021 roku, ale dodano, że może zostać przedłużony jeszcze na przyszły rok.

Z kolei w lutym bank opublikował dokument związany z CBDC, ogłaszając przy tym plany przetestowania dystrybucji CBDC i przedstawiając wyzwania prawne związane z państwową walutą cyfrową.

Warto także dodać, że w marcu duży południowokoreański bank komercyjny Shinhan Bank opracował pilotażową platformę opartą na łańcuchu bloków dla CBDC. Projekt został zrealizowany we współpracy z LG CNS, działem usług IT firmy LG Corporation. Bank przekazał, że jest skłonny współpracować z bankiem centralnym kraju przy opracowaniu krajowej waluty cyfrowej.

bank of korea

CBDC na świecie

Obserwując to, co dzieje się na świecie, można uznać, że to, który kraj jako pierwszy wyemituje CBDC, stało się rodzajem wyścigu. Najbliższe mety są Chiny. Cyfrowy juan pojawi się powszechnie na rynku w tym roku, a najpóźniej w 2022 r.

Francja także prowadzi prace dot. CBDC. Unia Europejska ma wyemitować cyfrowe euro najpóźniej za 5 lat. Tak twierdzi Christine Lagarde, obecna prezes banku centralnego UE.

Zaskakuje jednak postawa USA, które nadal twierdzą, że nie chcą brać udział w “wyścigu”.

Równie dziwna jest polityka Polski. NBP także ogłosił, że nie myśli obecnie o tworzeniu cyfrowej złotówki. Skrytykował to ostatnio prof. Krzysztof Piech, o czym pisaliśmy tutaj.

– Co prawda NBP nie widzi zalet cyfrowego pieniądza, ale widzi je MFW i Rada UE. Bank widać przyjmuje, że nie ma potrzeby umiędzynarodowienia złotego, skoro i tak porzucimy go na rzecz euro. Jestem innego zdania – trzeba wykorzystać okazję, bo kolejna będzie za kilkadziesiąt lat – napisał na Twitterze prof. Piech.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności