za
Prof. Krzysztof Piech

Prof. Krzysztof Piech: CBDC to szansa jedna na kilka dekad

2021-05-23
Ekonomia
European Halving Party 2024

Prof. Krzysztof Piech jest znany m.in. z tego, że stał za projektem stablecoina, który miał mieć oparcie w polskim złotym. Całość niestety nie została dokończona. Teraz ekonomista wypowiedział się nt. cyfrowych walut banków centralnych. Skrytykował NBP za to, że ten nie chce rozpocząć prac nad cyfrowym złotym.

Prof. Krzysztof Piech: to szansa jedna na kilkadziesiąt lat

– Co prawda NBP nie widzi zalet cyfrowego pieniądza, ale widzi je MFW i Rada UE. Bank widać przyjmuje, że nie ma potrzeby umiędzynarodowienia złotego, skoro i tak porzucimy go na rzecz euro. Jestem innego zdania – trzeba wykorzystać okazję, bo kolejna będzie za kilkadziesiąt lat – napisał na Twitterze prof. Piech.

Odniósł się tym samym do stanowiska NBP, które zostało opublikowane nieco ponad tydzień temu.

Jak dotąd, NBP nie zidentyfikował celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC. (…) Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego

– napisano w raporcie banku.

Aktualne stanowisko NBP w kwestii emisji CBDC może ulec modyfikacji, o ile zaistnieją czynniki (krajowe lub międzynarodowe) uzasadniające taką zmianę. Nie jest wykluczone, że w przyszłości NBP mógłby emitować, obok banknotów i monet, również cyfrowego złotego, który uzupełniłby zbiór dostępnych obecnie instrumentów płatniczych i zapewniłby możliwość korzystania z pieniądza banku centralnego osobom preferującym elektroniczne metody płatności

– dodano.

O sprawie pisaliśmy w tym miejscu.

Przyszłość rynku walutowego

Stanowisko NBP dziwi, bowiem nad cyfrową walutą pracuje już Ludowy Bank Chin czy Europejski Bank Centralny. Kwestią czasu jest to, że w tym kierunku podąży Fed.

Prof. Piech wypowiedział się też nt. przyszłości walut jako takich. Jeden z twitterowiczów zapytał go, jak będą wyglądały płatności za 10 lat.

Prof. Krzysztof Piech

Przez pewien czas prywatne stablecoiny będą konkurowały z CBDC. Tak jak teraz można mieć wiele krypto w portfelu czy kilka walut w banku, tak w przyszłości może być wiele CBDC – kwestia, czy w tym samym portfelu? To zależy od otwartości władz – wyjaśnił ekonomista.

Nie jest też optymistą w kwestii prywatnych inicjatyw dot. innowacji walutowych. Jego zdaniem “wszelkie, prywatne inicjatywy będą zwalczone przez władze”.

– Przekonałem się o tym – dodał.

Faktycznie, prof. Piech stał kilka lat temu na czele zespołu, którego celem miało być stworzenie cyfrowego złotego – czegoś na kształt stablecoina, który miałby oparcie w polskiej walucie. Gdyby projekt został ukończony Polacy byliby pionierami w skali świata. Niestety stało się inaczej…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności