za

Tony McLaughlin (Citibank): cyfrowy pieniądz to waluta przyszłości

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Tony McLaughlin, dyrektor zarządzający ds. bankowości transakcyjnej w Citibanku, jest zdania, że ​​pieniądz cyfrowy będzie nową formą waluty. Przemawiając podczas wirtualnego szczytu Finnovex, dodał, że e-pieniądz nadal podlega jednak znaczącej ewolucji. Jedną z wymienionych przez niego form są kryptowaluty.

Tony McLaughlin mówi o przyszłości pieniędzy

Według McLaughlina to tokenizacja odegra ważną rolę w stworzeniu nowego formatu pieniądza cyfrowego. W czasie wygłaszania referatu zidentyfikował różne kwestie dotyczące regulacji rządowych i przepisów dot. aktywów.

McLaughlin nawiązał dalej do argumentu, że budowanie infrastruktury usług finansowych na tokenach jest lepsze niż model oparty na rachunkach bieżących.

– Potencjalnie świat tokenów jest bardziej programowalny niż świat tradycyjnej, zamkniętej infrastruktury finansowej – stwierdził.

W swoim przemówieniu poruszył również fakt, że infrastruktury oparte na tokenach działają nieprzerwanie, w przeciwieństwie do “starych” systemów.

– Infrastruktury tokenów są zawsze włączone, a tradycyjny system finansowy najwyraźniej nie. Systemy RTGS nie zawsze są włączone, systemy ACH nie zawsze działają, ale systemy płatności natychmiastowych funkcjonują stale, (…) rynki obligacji, rynki akcji, rynki walutowe, rynki pieniężne – te rynki nie są obsługiwane 24 / 7, ale DLT tak – wyjaśnił.

McLaughlin zauważył również, że tokeny są „z natury wielozadaniowe”, co stanowi kolejną przewagę nad obecną matrycą finansową głównego nurtu. Według niego fakt, że tokeny są częścią świata blockchaina, sprawia, że ​​tokenizacja jest “doskonałą warstwą bazową do reprezentacji aktywów”.

W związku z tym szef bankowości transakcyjnej Citibanku wezwał interesariuszy z rynku usług finansowych do rozważenia przejścia na system oparty na tokenach. Ma to wprowadzić na rynek wspomniane korzyści: programowalność aktywów i ciągłe operacje.

Wątek CBDC

W jego cytowanej przez nas przemowie znalazło się też miejsce na cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC). McLaughlin wezwał w niej również interesariuszy z rynku usług finansowych do poszerzenia programu cyfryzacji poza coraz popularniejsze dziś idee dot. CBDC. Jego zdaniem powinniśmy iść bardziej w kierunku tokenizacji wielu aktywów.

Warto wspomnieć, że regulowane zdecentralizowane finanse (w skrócie: reg-DeFi) stają się czymś popularnym wśród bankierów. Już w kwietniu John Whelan, szef działu ds. blockchaina Banco Santander, przewidział, że reg-DeFi może być przyszłością finansów.

Tony McLaughlin

Przyszłość pieniądza

Pieniądz niemal stale ewoluuje. Historycy do dziś spierają się, czy pierwsze monety były emitowane przez władców, czy przez starożytnych przedsiębiorców. Były one jednak bite ze złota lub srebra (nierzadko ze stopu obu metali). Historia uczy jednak, że walutą może stać się też papier (starożytne banknoty z Chin lub współczesne pieniądze), kawałki skór (waluta popularna wśród średniowiecznych Słowian) czy papierosy (np. czas II wojny światowej). Nie dziwi więc, że wraz z rozwojem internetu nowe waluty mają formę cyfrową.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności