blockchain ethereum

ETF na Ethereum (ETH) – wszystko co musisz wiedzieć

EthereumFinanse
bitbay zonda

Niedawno w USA zatwierdzono pierwszy bitcoinowy ETF na kontrakty futures. Na zielone światło oczekuje także taki sam produkt na drugą największą kryptowalutę – eter (ETH). W dzisiejszym artykule pokrótce wyjaśnimy Ci wszystko co powinieneś wiedzieć na temat ethereum ETF.

ETF-y ethereum, USA vs. reszta świata

Podobnie jak w przypadku bitcoina, ETF najprawdopodobniej nie będzie oparty na ETH, ale na kontraktach futures na kurs etheru. Dotyczy to jednak tylko rynku amerykańskiego, gdyż za granicą sytuacja wygląda inaczej.

Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że fundusze zabezpieczone wyłącznie w ETH, których akcje są przedmiotem obrotu giełdowego, istnieją już od jakiegoś czasu. Wprawdzie pierwsze tego typu produkty były zabezpieczone w BTC, a więc odzwierciedlały cenę bitcoina. Niedługo potem dołączyły do nich jednak podobne instrumenty zabezpieczone w ETH.

Pod tym względem jedną ze zdecydowanie najbardziej aktywnych firm jest szwajcarska spółka 21Shares. Wprowadziła ona na rynek swój 21Shares Ethereum ETP już w marcu 2019 roku. Jest on notowany pod symbolem 21XE i ISIN CH0454664027.

Jest to ETP handlowany na kilku europejskich giełdach. Środki losują na szwajcarskiej SIX w Zurychu, Deutsche Boerse Xetra we Frankfurcie, innych niemieckich giełdach (Stuttgart i Duesseldorf), a także na giełdzie austriackiej w Wiedniu.

Jego AUM wynosi ponad 558 mln USD, więc z pewnością nie należy on do największych europejskich ETP. Powiernictwem ETH w tym przypadku zajmuje się Coinbase.

Jest to ETP oparty na fizycznym ETH. Nie jest to jednak dokładnie ten rodzaj funduszu, którego nie chce zatwierdzić SEC.

Fidelity Investments

ETF w Kanadzie

ETF, który prawdopodobnie zostanie zatwierdzony w najbliższych miesiącach w USA, nie będzie oparty na ETH, ale na kontraktach futures jego cenę ETH. Z tego powodu możliwe jest, że ETF-y, które są notowane na kanadyjskiej giełdzie w Toronto, 16. największej na świecie, nadal będą przyciągać wielu inwestorów.

Dla przykładu ETF na BTC na giełdzie w Toronto został uruchomiony już w lutym i odniósł spory sukces. Był on jednak mniejszy niż w przypadku ETF-u na kontrakty futures bitcoina, który wystartował w październiku w USA. Na przestrzeni kolejnych miesięcy w Toronto uruchomiono już inne ETF-y, w tym ETH oparty na fizycznych tokenach.

Stąd też na różnych rynkach, zarówno na giełdzie europejskiej, jak i kanadyjskiej, istnieją już ETF-y ETH, które bazują zazwyczaj na tokenach przechowywanych przez powiernika.

Na giełdach amerykańskich nie ma jeszcze ETF-ów, ale być może pojawią się one w najbliższej przyszłości. Może to nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni lub, co bardziej prawdopodobne, w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie będą to jednak ETF-y oparte na ETH, ale ETF-y oparte na kontraktach futures na cenę ETH. Biorąc pod uwagę ogromny początkowy sukces ETF-u na BTC na rynku amerykańskim, można przypuszczać, że te również odniosą duży sukces.

Dlaczego niektórzy inwestorzy wolą ETF-y?

Inwestorom najbardziej podoba się w tych ETF-ach to, że mogą w nie inwestować za pomocą tych platform, na których inwestują w akcje. Skoro już na nich działają, mogą zainwestować w kryptowaluty za pomocą kilku kliknięć, bez zakładania nowego konta. W tym momencie, nawet jeśli nie są one oparte na fizycznych tokenach, ale na kontraktach terminowych, proces ten jest banalnie prosty.

Zauważmy jednak ponownie, że odmowa SEC zatwierdzenia ETF-ów opartych na fizycznych tokenach na amerykańskim rynku jest anachroniczna. Biorąc pod uwagę, że są to zdecydowanie największe rynki na świecie, wydaje się wręcz absurdalne, że Stany Zjednoczone postanowiły pozostać w tyle za innymi.

Tagi
21Sahres bitcoin btc ETF ETH Ethereum Europa kanada USA

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.