Czy na naszych oczach zaczyna się hossa na BTC?
Kurs bitcoina jest na najwyższym poziomie od maja 2022 r. Wróciliśmy więc do poziomów sprzed upadków Terry i FTX, które wstrząsnęły rynkiem kryptowalut. Czy więc właśnie na naszych oczach startuje hossa na BTC?
Hossa na BTC właśnie się zaczyna?
W momencie pisania tych słów jeden bitcoin kosztuje ok. 34 500 USD. W ciągu tygodnia cena wzrosła o ponad 20%, zaś od wczoraj o nieco ponad 11%. Czy więc hossa właśnie się zaczęła?
Wiele czynników sugeruje, że tak. Zauważmy, że hashrate sieci BTC osiągnął nowe ATH.
Do tego na rynek wróciła duża zmienność, z naciskiem na wzrosty. Drożeje nie tylko bitcoin, ale też czołowe altcoiny.
O apetycie inwestorów na wzrosty świadczy też „fałszywa” pompa BTC sprzed kilku dni. Wtedy w sieci pojawił się fake news, zgodnie z którym amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC) zatwierdziła wniosek dot. powstania ETF-a BlackRocka. W ciągu 40 minut cena bitcoina wzrosła o kilka procent. Potem, gdy okazało się, że wszystko było kłamstwem, doszło do spadków i… no właśnie, ponownych wzrostów, które są kontynuowane do teraz. W czasie bessy zapewne nie byłoby mowy o kontynuowaniu wzrostów po fake newsie. Desperacja inwestorów raczej skłoniłaby ich do dalszej wyprzedaży.
Dziś, jak wspomnieliśmy, kurs BTC znajduje się na wyższym poziomie niż w maju 2022 r. Zanegowano więc katastrofy w postaci upadków FTX i Terry. Jesteśmy w połowie drogi do ATH.
Sytuacja w sieci BTC i na wykresie wygląda więc dobrze. Co zaś może napędzić dalsze wzrosty?
Co może napędzić dalsze wzrosty?
Tu sprawa jest prosta. Hossę napędzi zatwierdzenie ETF-ów na rynek spot BTC. Wiele wskazuje na to, że może się to wydarzyć w ciągu najbliższych tygodni, może nawet nie miesięcy.
Dodatkowym paliwem do wzrostów może okazać się zatwierdzenie ETF-ów ETH. Te zostały już złożone i prawdopodobnie szybko zostaną zatwierdzone po powstaniu funduszy BTC.
Przed nami też zapewne zmiana polityki monetarnej Fedu. Już kilka dni temu Jerome Powell, prezes banku centralnego USA, zasugerował, że w tym roku władze nie podniosą już raczej stóp procentowych. To jasny sygnał: jesteśmy blisko obniżania stóp.
Oczywiście w kwietniu w sieci bitcoina zajdzie halving, który niemal tradycyjnie napędza wzrosty na rynku.
Kluczowe mogą okazać się też czynniki polityczne. Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. zaowocują ekonomiczną grą polityków z wyborcami. Antykryptowalutowa krucjata SEC może zostać przerwana, by nie irytować elektoratu. Do tego nie można wykluczyć i innych pokus związanych z drukowaniem dolarów i walką o socjalny elektorat.
To ostatnie – kampania w USA – jest o tyle istotne, że w Stanach Zjednoczonych temat kryptowalut jest polityczny, a poszczególni kandydaci walczą o głosy fanów bitcoina, o czym na bitcoin.pl pisaliśmy już wielokrotnie.
Podsumowanie: hossa CHYBA się zaczęła
Czy więc hossa właśnie startuje? Wiele na to wskazuje. Oczywiście nic nie jest jednak przesądzone. Wystarczy, by SEC odrzuciła wnioski o powstanie ETF-ów albo Fed ogłosił powrót do podnoszenia stóp proc., by kurs zaczął szybko spadać. Jednak w pozytywnym scenariuszu, powinniśmy w najbliższych miesiącach oglądać już na wykresach kryptowalut częściej zieleń niż czerwień.
Powyższy tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej. Inwestujecie w kryptowaluty (i inne aktywa) ZAWSZE na własną odpowiedzialność.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności