za
Teleskop Nancy Grace Roman.

Odkrywanie kosmicznych zagadek: teleskop Nancy Grace Roman ze sztuczną inteligencją na pokładzie

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

NASA zamierza wysłać w kosmos nowoczesny i zaawansowany teleskop, który ma pomóc w rozwiązaniu zagadki czarnej materii. Teleskop nazwano na cześć doktor Nancy Grace Roman. Rozpoczęła ona projekt wysłania w kosmos teleskopu Hubble’a.

Warto dodać, że nowoczesny teleskop będzie wyposażony w sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Ma to pomóc w odkrywaniu zjawisk i prawidłowości, które dla ludzkiej percepcji są niezauważalne.

Teleskop Nancy Grace Roman od NASA ma odkryć sekrety czarnej materii

Nazwa teleskopu, który swoją misję rozpocznie w maju 2027, powiązana jest z jedną z najważniejszych kobiet w historii NASA. Chodzi o doktor Nancy Grace Roman, czyli pierwszą kobietę na stanowisku Dyrektora Działu Astronomii w historii NASA. W późnych latach 60 XX wieku, Nancy Grace Roman była prekursorką misji wysyłania teleskopów w przestrzeń kosmiczną. Jej ostatnim, monumentalnym projektem jest rozpoczęcie projektu Teleskopu Hubble’a.

Plany na wystrzelenie Teleskopu nazwanego imieniem słynnej dyrektorki NASA pojawiły się już w 2009 roku. Proces projektowania teleskopu zmieniał się jednak wraz z kolejnymi odkryciami z zakresu technologii. Dzisiaj okazuje się, że NASA zamierza wyposażyć teleskop w sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe, w celu jeszcze skuteczniejszej obserwacji kosmosu.

Główną misją teleskopu ma być zbadanie tajemnic ciemnej materii oraz ciemnej energii. W trakcie misji zebranych zostanie 20 petabajtów danych (to 20 000 terabajtów) odnośnie zarówno Drogi Mlecznej, jak i innych galaktyk.

Nancy Grace Roman.

Sztuczna inteligencja dostrzeże rzeczy niezauważalne dla człowieka

Misja teleskopu Nancy Grace Roman potrwa pięć lat. W trakcie tego czasu teleskop zbierze ogromną ilość danych. Na bieżąco analizować będzie je sztuczna inteligencja. Uczenie maszynowe pozwala dostrzec kosmiczne zjawiska, które normalnie są dla człowieka niedostrzegalne.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy przykład włączenia sztucznej inteligencji do badania kosmosu. Projekt BTSbot, zorganizowany przez grupę naukowców, ma na celu identyfikowanie i klasyfikację wybuchów supernowych w najbliższym otoczeniu. Głównym zadaniem AI będzie stworzenie nowych hipotez wyjaśniających początki kosmosu. Sztuczna inteligencja przyczyni się do lepszego zrozumienia wszechświata i natury przestrzeni kosmicznej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 438,97 USD0,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3518,56 USD0,37%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,51 USD1,04%
Solana logo
SolanaSOL
134,86 USD-0,73%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3519,23 USD0,36%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,13%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,33%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,30%