za
Worldcoin zmienia strategię wynagradzania operatorów Orb.

Worldcoin zmienia strategię. Operatorzy Orb dostaną od teraz zapłatę w natywnym tokenie

1,5% dla maluszka

Operatorzy urządzeń Orb będą od listopada otrzymywali wynagrodzenie w natywnym tokenie projektu, czyli w WLD. Dotychczas osoby wykonujące skany siatkówki użytkowników dostawały wypłatę w USD Coinie (USDC). Według kierownictwa projektu (Fundacja Worldcoin) jest to kolejny kamień milowy w rozwoju kryptowalutowej wizji Sama Altmana.

Dlaczego Worldcoin zmienia strategię wynagrodzeń dla operatorów Orb?

Orb jest sferycznym urządzeniem, które służy do skanowania siatkówki oka. Osoby, które zdecydują się na taki skan w ramach projektu Worldcoin, dostają anonimowy certyfikat poświadczający „człowieczeństwo” danego użytkownika. Oprócz cyfrowego dokumentu potwierdzającego sieciową tożsamość, użytkownicy dostają także regularne airdropy natywnych tokenów projektów, czyli WLD.

Skan siatkówki do projektu Sama Altmana.

Na taki skan zdecydowało się już grubo ponad 2 miliony osób na całym świecie. Dotychczas operatorzy Orbów wynagradzani byli za swoją pracę w stablecoinie USDC. Od listopada 2023 ma się to zmienić. Operatorzy będą otrzymywali zapłatę w tokenach WLD. Co ciekawe, decyzja ta została poparta pilotażowym programem, w którym niektórzy operatorzy już w październiku dostawali wypłaty w WLD.

Ilość tokenów WLD.

W tym miejscu robi się dość ciekawie w kontekście samej wartości tokena WLD. Według danych Dune Analytics, ilość wyemitowanych tokenów na starcie wynosiła 100 mln. Obecnie jest to już 134 mln. Warto dodać, że startowa ilość tokenów została rozdysponowana w formie pożyczek dla animatorów rynku. Z kolei następne 34 mln tokenów trafią nie tylko do operatorów orbów, ale także jako darmowe granty użytkowników. Kurs WLD od swojego startu cechuje się sporą chwiejnością. Jego największa wartość (ATH) została ustanowiona 27 lipca (2,65 USD), jednakże następnie token spadł o 63% dobijając do wartości 0,97 USD. Obecnie wartość tokena WLD oscyluje wokół 1,64 USD.

Wykres wartości tokena WLD.
Źródło – TradingView.com

Kolejne kontrowersje wokół kryptowalutowego projektu Sama Altmana

Zmiana sposobu zapłaty operatorom Orb to według Fundacji Worldcoin, naturalny krok w rozwoju projektu. Niemniej jednak z punktu widzenia interesów operatorów, taka zamiana może wcale nie być korzystna, ze względu na chwiejność kursu natywnego tokena projektu.

Rozliczenia w stablecoinie gwarantowały stabilne dochody. Co ciekawe, nie są to pierwsze kontrowersje wokół projektu Sama Altmana, ponieważ wiele krajów Europy, Azji i Afryki patrzy bardzo sceptycznie na ideę skanowania siatkówki ich obywateli. Do najbardziej radykalnych działań posunął się rząd Kenii, który całkowicie zakazał działalności projektu Worldcoin w ich kraju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności