za
Hester Pierce

Komisarz SEC Hester Pierce krytykuje Gary’ego Genslera i broni rynek DeFi

1,5% dla maluszka

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) chce regulować rynek kryptowalut. Problem w tym, że pod lupę bierze też rynek DeFi, który należałoby traktować inaczej niż scentralizowane podmioty. Na problem wskazuje Hester Pierce, komisarz SEC, która od lat wspiera rynek blockchaina.

Hester Pierce mówi o błędnej polityce SEC

SEC opublikował w tym tygodniu dokument, w którym wskazano, że istniejące już przepisy dot. giełd papierów wartościowych mają również zastosowanie do platform obrotu aktywami cyfrowymi i „tak zwanych systemów DeFi”. Gary Gensler, który stoi na czele SEC, jest zdania, że “ta dodatkowa publikacja” może rozwiać pewne wątpliwości podmiotów, które działają na rynku blockchaina.

Przypomnijmy, że już w styczniu 2022 r. władze chciały nałożyć na DeFi istniejące przepisy dot. giełd. W ramach ówczesnej propozycji systemy, które “zapewniają protokoły łączące kupujących i sprzedających wszelkiego rodzaju papiery wartościowe” musiałyby podlegać rejestracji jako giełdy lub brokerzy. Pomysł ten nie podobał się komisarz SEC, Hester Pierce. Ta która sprzeciwiła się też zapisom z najnowszego komunikatu Komisji. Jej zdaniem działania Genslera doprowadzą do niszczenia nowych technologii i tego, że innowacyjne startupy uciekną z USA.

Do tego zdaniem Pierce zastosowanie istniejących regulacji do DeFi stworzy „mylące i niepraktyczne standardy” dla uczestników sieci. Dotknie to zatem także górników i walidatorów łańcuchów bloków, którzy utrzymują poszczególne protokoły. Ponadto, jak dodała, projekty DeFi nie są w stanie spełnić takich samych wymogów co scentralizowane podmioty.

Szkoda, że nie poszliśmy inną drogą

– powiedziała. Zastrzegła jednak, że jest jeszcze szansa. Jest nią zorganizowanie tzw. okrągłych stołów i rozmowy władz z przedsiębiorcami z rynku kryptowalut.

USA obawiają się DeFi

Niestety nowe pismo SEC wpisuje się w szerszą politykę USA. W zeszłym tygodniu Departament Skarbu tego kraju opublikował raport przedstawiający niektóre zagrożenia dot. bezpieczeństwa narodowego i nielegalnego finansowania. W tym te, które generują zdecentralizowane technologie.

Nasza ocena wykazała, że nielegalne podmioty, w tym przestępcy, oszuści i północnokoreańscy cyberprzestępcy, korzystają z usług DeFi w procesie prania nielegalnych funduszy

– wskazał Brian E. Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, który jest cytowany w dokumencie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 471,49 USD-4,11%
Ethereum logo
EthereumETH
2915,51 USD-2,39%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
547,74 USD-3,76%
Solana logo
SolanaSOL
129,38 USD3,67%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,22%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2913,45 USD-2,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-4,48%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,73 USD-5,50%