za
cftc

CFTC pozwało byłego bankiera o oszukanie inwestorów i wypranie miliona dolarów

European Halving Party 2024

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyło pozew cywilny przeciwko Rashawnowi Russellowi, byłemu bankierowi inwestycyjnemu Deutsche Bank. W zgłoszeniu czytamy, że pozwany w nieuczciwy sposób nakłaniał inwestorów detalicznych do inwestowania w fundusz handlujący aktywami cyfrowymi. Oskarżono go również o wypranie miliona USD.

CFTC pozywa byłego bankiera

Zgodnie z komunikatem prasowym Russell nakłaniał inwestorów detalicznych do wpłacania bitcoinów, etherów i walut fiducjarnych do jego rzekomego funduszu handlującego aktywami cyfrowymi. Wszystko miało miejsce od listopada 2020 r. do lipca 2022 r. Podobno gwarantował, że inwestorzy nie poniosą żadnych strat. W niektórych przypadkach bankier obiecywał również minimalny zwrot z inwestycji w wysokości aż 25%.

Teraz Russellowi zarzuca się “celowe lub lekkomyślne składanie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń dotyczących struktury, wielkości i wyników funduszu”.

Oczywiście środki, jakie trafiły do jego rzekomego funduszu, zostały potem wykorzystane do opłacenia jego osobistych wydatków, a nie na inwestycje.

W postępowaniu sądowym organ nadzoru rynku towarów domaga się dla poszkodowanych zwrotu środków i wypłacenia im odszkodowań. Za odpowiednie uważa także nałożenie na byłego bankiera cywilnych kar pieniężnych oraz stałego zakazu handlu w imieniu osób trzecich.

Dyrektor CFTC ds. egzekwowania prawa, Ian McGinley, powiedział mediom:

Jak pokazuje dzisiejsza akcja, CFTC nieubłaganie pociąga do odpowiedzialności przestępców i chroni inwestorów detalicznych przed oszustwami na rynku aktywów cyfrowych.

cftc

SEC vs. CFTC

Znamienne jest to, że sprawą zajmuje się CFTC. W tle trwa bowiem konflikt pomiędzy tą instytucją, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która jest zdania, że kwestie związane z kryptowalutami to obszar jej działalności. Jej przewodniczący, Gary Gensler, od dawna uważa, że cyfrowe aktywa są papierami wartościowymi. Dla kontrastu, CFTC przekazało ostatnio w jednej sprawie, że bitcoin i ether są towarami:

Niektóre aktywa cyfrowe, takie jak bitcoin, ether i USDC, są objęte definicją „towaru” w sekcji 1a(9) ustawy, 7 U.S.C. §1a ust. 9, a umowy ich sprzedaży podlegają zakazom określonym w art. 6 lit. c ust. 1 ustawy, 7 U.S.C. § 9 ust. 1 i rozporządzeniu 180.1, 17 C.F.R. § 180.1 (2022).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 703,63 USD2,91%
Ethereum logo
EthereumETH
3127,95 USD1,56%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
590,10 USD1,56%
Solana logo
SolanaSOL
146,78 USD3,17%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,54 USD1,42%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3126,45 USD1,66%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD16,01%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,74 USD2,81%