za
Gary Gensler 2,4 mld USD.

Gary Gensler chce pozyskać 2,4 mld USD na kontrolowanie rynku kryptowalut

Przewodniczący Security Exchange Commission (SEC), Gary Gensler, chce otrzymać od rządu więcej pieniędzy dla swojej agencji na walkę z „niewłaściwym postępowaniem” na rynku kryptowalut. W tle Kongres zaczyna się jednak przyglądać jego działalności.

SEC dostanie więcej pieniędzy na kontrolowanie rynku kryptowalut

Gensler zeznawał 29 marca przed House Financial Services Subcommittee. Spotkanie dotyczyło wniosku jego agencji o zwiększenie jej budżetu. Przewodniczący wskazał, że zmiany technologiczne sprawiają, że Komisja potrzebuje więcej zasobów, by skutecznie kontrolować rynek. W tym kontekście zaatakował sektor zasobów cyfrowych, który określił jako “Dziki Zachód”, na którym nie przestrzega się prawa.

Gensler chce otrzymać aż 2,4 mld USD, które umożliwią mu utworzenie 170 dodatkowych miejsc pracy. SEC poszukuje ekspertów do działów egzekucyjnych i śledczych. Przewodniczący powiedział, że Division of Enforcement and Examinations stanowi dziś około połowy personelu jego instytucji.

Szybki rozwój innowacji technologicznych na rynkach finansowych doprowadził do ​​nadużyć w powstających i nowych obszarach, zwłaszcza na rynku kryptowalut. Rozwiązanie tego problemu wymaga teraz nowych narzędzi, wiedzy i zasobów

– tłumaczył swoją prośbę o więcej pieniędzy Gensler.

Gary Gensler

Kontrowersyjna działalność SEC

Problem w tym, że działalność SEC z roku na rok budzi coraz większe kontrowersje. Urzędnicy komisji byli już oskarżani o wychodzenie poza swoje kompetencje. Miało to miejsce zwłaszcza w kontekście kryptowalut. Przez brak jasnych przepisów dot. cyfrowych aktywów do teraz nie jest jasne, czy większość z nich to papiery wartościowe, czy też nie. Sam Gensler stwierdził niedawno, że wszystkie kryptowaluty – poza BTC – to papiery wartościowe. Sugerowałoby to, że nawet ether kwalifikuje się jako tego typu aktywo.

Warto zauważyć, że ataki SEC na rynek kryptowalut nasiliły się po upadku giełdy FTX. W pewnym momencie sprawa nabrała wręcz charakteru politycznego, gdy wielu polityków zarzucało Genslerowi zastanawiającą opieszałość w kwestii tej platformy. Możliwe, że dlatego przewodniczący chce wykazać się teraz nadgorliwością.

Wszystko to sprawiło jednak, że działalności SEC przygląda się dziś Kongres USA. Przewodniczący Komisji Usług Finansowych, Patrick McHenry, przekazał ostatnio, że Gensler będzie musiał 18 kwietnia ponownie stanąć przed kongresmenami i wytłumaczyć, dlaczego zaczął podchodzić do branży kryptowalut w tak agresywny sposób.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności