g7 kryptowaluty

Kraje G7 mają debatować na temat kryptowalut

Liderzy krajów G7 przedstawią w maju globalną strategię dot. współpracy w zakresie tworzenia przepisów regulujących rynek kryptowalut.

Kraje G7 wezmą pod lupę kryptowaluty

Do grupy G7 należą: Japonia, USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy i Unia Europejska. Kraje te od dawna przyglądają się rynkowi blockchaina. Następne spotkanie ich przedstawicieli ma być jednak mocniej związane z regulacjami tej branży, poinformowała agencja informacyjna Kyoto.

Politycy chcą nakreślić strategię współpracy mającej na celu zwiększenie przejrzystości na rynku kryptowalut. Co więcej, ma ona poprawić też ochronę konsumentów. Do tego mają przyjrzeć się potencjalnym zagrożeniom dla globalnego systemu finansowego — dodaje Kyoto. Tegoroczny szczyt ma się odbyć w Hiroszimie.

Spośród członków G7, rynek kryptowalut reguluje już Japonia. W podobnym kierunku podążyła także Unia Europejska. Jej MiCA ma wejść w życie w 2024 r. Również Wielka Brytania stopniowo rozwija swoje ramy regulacyjne i prowadzi prace nad cyfrowym funtem.

Z kolei Kanada traktuje aktywa cyfrowe jako papiery wartościowe. W USA jest nieco więcej komplikacji. Władze tego kraju starają się stosować w odniesieniu do kryptowalut przepisy dot. “starych” rynków finansowych, co prowadzi do wielu nieporozumień.

g7 kryptowaluty

MFW i BIS

Równoległe wysiłki na rzecz stworzenia standardów dla rynku zasobów cyfrowych podejmuje Rada Stabilności Finansowej (FSB), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oraz grupa 20 największych gospodarek świata (G20). O sprawie rozmawiano w lutym podczas spotkania w Bengaluru w Indiach.

Zalecenia dotyczące regulacji i nadzoru nad stablecoinami, działalnością i rynkami aktywów kryptowalutowych mają zostać wydane do września tego roku. Nie jest jednak jasne, jaki będzie ich ogólny ton.

W lutym MFW opublikował zaś swój plan działania dotyczący aktywów kryptowalutowych, wzywając kraje, które z nim współpracują, do zniesienia statusu prawnego środka płatniczego dla wszystkich kryptowalut. Sprzeciw MFW wobec kryptowalut jako prawnego środka płatniczego jest dobrze znany, zwłaszcza odkąd Salwador uznał bitcoina za w praktyce swoją oficjalną walutę, co miało miejsce we wrześniu 2021 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
BIS FSB G20 g7 MFW regulacje Salwador
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.