za

Francuski urzędnik chce zmiany krypto regulacji w Europie

2021-02-09
Regulation
1,5% dla maluszka

Najwyższy francuski regulator finansowy zaproponował zmianę sposobu, w jaki branża kryptowalut jest nadzorowana w Europie.

Robert Ophèle, przewodniczący Autorité des Marchés Financiers, poruszył kwestie regulacyjne związane z kryptowalutami podczas 5. edycji Conference on FinTech and Regulation. Urzędnik przekonywał, że ze względu na ogromny wzrost rynku, organy nadzoru finansowego muszą przyjąć nowe podejście w regulowaniu instrumentów finansowych opartych na blockchainie.

Ophèle zaproponował, aby organem odpowiedzialnym za ten nowy obszar regulacji był Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, czyli ESMA. Podkreślił też, że obecne regulacje w Unii Europejskiej ułatwiłby ESMA opracowanie wytycznych:

Ponieważ ta regulacja jest zupełnie nowa, łatwiej jest zapewnić ESMA kompetencje od samego początku, niż gdyby było to rozważane na późniejszym etapie. Ponadto sensowne byłoby zgromadzenie całej wiedzy specjalistycznej w ramach jednego organu, ponieważ koszt wejścia w świat kryptowalut jest dość wysoki.

Czym jest ESMA?

Zlokalizowana w Paryżu ESMA jest niezależnym organem UE koncentrującym się na zabezpieczeniu stabilności systemu finansowego Unii, poprzez zwiększenie ochrony inwestorów i promowanie stabilnych rynków finansowych. Na początku 2018 roku ESMA wydała wspólne ostrzeżenie dot. kryptowalut, w którym stwierdziła, że są to wysoce ryzykowne aktywa. Agencja ostrzegła inwestorów, aby nie “inwestowali pieniędzy, na których utratę nie mogą sobie pozwolić.”

Ophèle zasugerował też stworzEnie piaskownicy regulacyjnej dla security tokenów. Urzędnik powiedział, że obecne przepisy hamują rozwój technologii blockchain, ponieważ zostały zaprojektowane dla scentralizowanych systemów. Ophèle twierdzi, że zdecentralizowana natura blockchain może odegrać kluczową rolę w europejskiej gospodarce:

DLT zmniejszyłoby ryzyko, zarówno poprzez przyspieszenie łańcucha rynkowego, jak i poprzez jego rozproszony charakter, który mógłby złagodzić niektóre zagrożenia cybernetyczne podnoszone przez scentralizowane infrastruktury rynkowe, takie jak pojedynczy punkt awarii […] Jest to również kwestia utrzymania konkurencyjności Europy w czasie, gdy podobne podejścia są obecnie wdrażane w wielu krajach.

Komisja Europejska opublikowała swoje regulacje Markets in Crypto-Assets, lub MiCA, we wrześniu 2020 roku, zapewniając reżim legislacyjny dla rynków kryptowalutowych. Główne firmy kryptowalutowe, w tym ConsenSys, wyraziły obawy dotyczące MiCA, ostrzegając, że nowe przepisy mogą nadmiernie obciążyć branżę kosztownymi i złożonymi wymogami.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności