Dominacja BTC spada do 51% – najniżej od kwietnia 2019 roku

2021-04-24 Bitcoin

Wczorajszy dzień, był ciężkim dniem na rynkach kryptowalut. Cena Bitcoina spadła poniżej 50 000 USD, a prawie każda inna kryptowaluta […]

Wczorajszy dzień, był ciężkim dniem na rynkach kryptowalut. Cena Bitcoina spadła poniżej 50 000 USD, a prawie każda inna kryptowaluta jest również w głębokiej czerwieni. Większość monet straciła od 10 do 30%.

Jednak poza obecnym załamaniem cenowym, spadł też udział Bitcoina w rynku kryptowalut. Jest to część trendu, który utrzymywał się przez cały rok. Dominacja Bitcoina spadła z 69% na początku roku do obecnej wartości 51% – najniższej wartości od kwietnia 2019 roku.

Dominacja Bitcoina

Podczas gdy dominacja Bitcoina spędziła większą część swojej historii powyżej 60% – a wiele wczesnych lat powyżej 80% – odnotowała ona kilka znaczących spadków. Najgłębszy z nich nastąpił w styczniu 2018 r., kiedy Bitcoin zaczął się cofać po dotknięciu poziomu 20 000 USD, a mania ICO spowodowała gwałtowny wzrost cen wielu altcoinów.

Podobne czynniki mają miejsce dzisiaj. Wzrost zdecentralizowanych finansów (DeFi) pobudził konkurencję między największymi platformami blockchain. Ethereum i Binance Smart Chain konkurują o miano najlepszej platformy smart kontraktów. DeFi doprowadziło również do boomu cenowego dla wielu tokenów DeFi, które pojawiły się na tych platformach.

Około połowa udziału w rynku, który stracił Bitcoin, trafiła do innych monet z pierwszej dziesiątki, w szczególności Ethereum, Binance Coin i XRP. Aż do wczoraj, cena Ethereum była na fali. ETH osiągnęło rekordowy poziom 2630 USD, co stanowi wzrost o 258% w 2021 roku.

Altcoiny odbierają udziały BTC

Altcoiny zgarnęły drugą połowę utraconego przez Bitcoina udziału w rynku. Token CAKE firmy PancakeSwap, natywny token zdecentralizowanej giełdy PancakeSwap na Binance Smart Chain, wzrósł o 4000% od początku roku. Dogecoin, który był często komentowany przez prezesa Tesli Elona Muska na Twitterze i ma zagorzałych fanów na TikTok osiągnął podobny wzrost.

Analityk Citi Ronit Ghose powiedział wczoraj, że inne kryptowaluty, które są bardziej programowalne niż Bitcoin, mogą odebrać Bitcoinowi udział w rynku w ciągu następnej dekady. „Na wartość Bitcoina”, powiedział, „będzie miała wpływ użyteczność innych kryptowalut”.

Bitcoin stanie również w obliczu konkurencji ze strony walut cyfrowych banków centralnych. Chiny wysunęły się na prowadzenie i już pilotują tę technologię. Własne CBDC planują też kraje takie jak Wielka Brytania i USA. Ale ponieważ takie waluty nie będą zdecentralizowane, nie zostaną włączone do rynku kryptowalut i nie będą bezpośrednio pożerać pozostałej dominacji Bitcoina. Jednak cyfrowe waluty banków centralnych mogą podważyć ambicję BTC, aby zakłócić globalny system finansowy.

Tagi
altcoiny bitcoin btc cbdc dominacja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.