Jerome Powell: Cyfrowy dolar musi koegzystować z gotówką

2021-03-19 Pozostałe Wiadomości

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział wczoraj, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), a konkretniej „cyfrowy dolar”, nie zastąpią […]

Przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział wczoraj, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), a konkretniej „cyfrowy dolar”, nie zastąpią gotówki.

Cyfrowy dolar musi koegzystować z papierową wersją

Powell powtórzył tezę zawartą w niedawnym raporcie Banku Rozrachunków Międzynarodowych, do którego powstania przyczynił się Fed, mówiąc:

Jedną z trzech kluczowych zasad podkreślonych w raporcie jest to, że CBDC musi koegzystować z gotówką i innymi rodzajami pieniędzy w elastycznym i innowacyjnym systemie płatności.

donosi Bloomberg.

Przemawiając na konferencji płatniczej w Bazylei, Powel dodał, że to COVID-19 skłonił rządy do głębszego zastanowienia się nad tym, jak działa teraz pieniądz:

Pandemia sprawiła, że jeszcze ostrzejsza stała się potrzeba zajęcia się ograniczeniami naszych obecnych ustaleń dotyczących płatności transgranicznych.

Po co tworzy się CBDC?

CBDC różnią się od zdecentralizowanych aktywów cyfrowych, takich jak Bitcoin, ponieważ są kontrolowane przez jeden podmiot: bank centralny. Są one cyfrową wersją rodzimych walut fiat, takich jak dolar amerykański czy japoński jen. Celem takich walut – które jeszcze nie istnieją – chyba że w formie pilotażowej lub o ograniczonej funkcjonalności – jest przyspieszenie i zwiększenie bezpieczeństwa systemów monetarnych na całym świecie.

CBDC mają dwie podstawowe konstrukcje: „detaliczną” dla płatności peer-to-peer, oraz „hurtową”, przeznaczoną dla banków do kupna i sprzedaży aktywów finansowych oraz do zastąpienia systemów Real Time Gross Settlement (RTGS).

Banki centralne i rządy badają obecnie korzyści płynące z tych systemów. Niektóre kraje są w tej dziedzinie bardziej zaawansowane niż inne. Na przykład Chiny już od dawna pilotują cyfrowego juana, podczas gdy Bank Anglii nadal ostrożnie podchodzi do tego tematu.

Uzupełnienie, a nie substytut gotówki

Dzisiejsze komentarze Powella pokrywają się z wypowiedziami prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Legarde w zeszłym roku powiedziała, że cyfrowe euro mogłoby być „uzupełnieniem, a nie substytutem gotówki”. Prezes EBC dodała, że taka waluta mogłaby stanowić alternatywę dla prywatnych walut cyfrowych. Co więcej mogłaby zapewnić, że suwerenny pieniądz pozostanie rdzeniem europejskich systemów płatniczych.

EBC również nadal bada korzyści płynące z CBDC. Bank niedługo ma publicznie przedstawić wyniki badań, ponieważ chce uzyskać opinie społeczeństwa.

Fed natomiast intensywnie przygląda się stablecoinom i analizuje prace innych krajów. Póki co nie ujawnił jednak zbyt wielu informacji na temat emisji własnego CBDC. Powell powiedział w zeszłym miesiącu, że Fed „bardzo uważnie” przygląda się temu, czy stworzyć cyfrowego dolara. Według przewodniczącego potrzebne jest jednak więcej badań w tym obszarze.

Tagi
cbdc cyfrowy dolar dolar FED Jerome Powell USD

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.